SFSA Duayen İsimleri Ağırlamaya Devam Ediyor

Sosyal ve kültürel alanda yaptığı çalışmalarla birbirinden değerli ismi Serdivan’da ağırlayan Serdivan Belediyesi Fikir ve Sanat Akademisi, yeni dönemde Felsefe Meseleleri dersiyle konunun duayen isimlerinden İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakmak’ı her pazartesi öğrencileriyle buluşturuyor.

SFSA Duayen İsimleri Ağırlamaya Devam Ediyor
banner3

Herakleitos’un Fragmanlar’ı gibi birçok kült eserin de şârihi ve mütercimi olan Çakmak, dersini geçmişten günümüze felsefenin geleneksel problemlerini tarihsel bir mercek altında değerlendirerek işliyor.

                 

Fikir ve Sanat Akademisi’ndeki Felsefe Meseleleri dersine olan yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Çakmak, belli başlı problemlere yanıt mahiyetindeki felsefe teorilerini, hem kendi başlarına, hem de birbirleri ile ilişkileri bağlamında ve içine doğdukları tarihsel dönem ve coğrafyanın ışığında ele aldıklarını söyledi.

 

Prof. Dr. Cengiz Çakmak dersin nihai amacının alternatif bakış açısı geliştirmek olduğunu ifade ederek; programın yol haritası ile ilgili şunları söyledi; “İnsanlığın kültürel müktesebatındaki belli yol ayrımlarının günümüzle ilişkisini kurmak, böylelikle geçmişin büyük fikirleri, günümüzün belli önemli problemlerinin tanımlanması, analizi ve eleştirisi için alternatif bir bakış açısı sağlayacaktır”

 

Cengiz Çakmak, “Dönem boyunca yeni bir yaklaşımın, yeni bir söz dağarının ya da yeni bir problem yumağının ortaya çıkması ders dizisinin başarılı olduğunun göstergesidir” ifadelerini kullanarak dönem sonunda bu başarıyı katılımcılarla birlikte yakalayacaklarını söyledi.

 

Kadim gelenekten günümüz modern felsefesine kadar olan meselelere farklı bir bakış açısıyla yaklaşan Prof. Dr. Cengiz Çakmak, katılımcılarının ufkunu genişletmesi yönünden Fikir ve Sanat Akademisi bünyesinde verilen Felsefe Meseleleri dersinin önemli bir adım niteliğinde olduğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Cengiz Çakmak Kimdir?

 

Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. Çalışmaları Ontoloji, Etik, Dil Felsefesi, Herakleitos, Gorgias, Ksenophanes, Platon, Schopenhauer, Wittgenstein üzerine yoğunlaşmaktadır. Alanında birçok makalesi ve çevirisi bulunan Çakmak'ın 2005 yılında "Herakkeitos Fragmanlar" adlı kitabı Kabalcı Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Felsefe Tarihi Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER