SEDAŞ'tan Öğrencilere 'Ali´nin Enerji Serüveni' Dergisi

Enerjinin öneminin öğrencilere küçük yaşlardan itibaren aşılanabilmesi amacıyla “Ali´nin Enerji Serüveni-2” adlı derginin, SEDAŞ tarafından, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği kapsamında Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de ilkokul 4.sınıf öğrencilerine dağıtımı yapıldı.

SEDAŞ'tan Öğrencilere 'Ali´nin Enerji Serüveni' Dergisi
banner3

Bilime İlgi Duymayı Teşvik Ediyor

İlki 2017'de yayınlanan derginin ikinci sayısı 18 Ocak Cuma günü karne alacak dördüncü sınıf öğrencilerine dağıtıldı. Çocuklarda enerji kaynakları, elektriğin üretimi, çevre ve enerji ilişkisi, enerji verimliliği gibi konularda farkındalık ve bilinç oluşturulması hedeflenerek hazırlanan Dergide çocukların eğlenerek öğrenmeleri, "Ali'nin Enerji Serüveni" adlı dergide  çocukların, kendilerini özdeşleştirecekleri bir karakterle araştırmaya, bilime ilgi duymaya teşvik edilmeleri amaçlanıyor.

Pedagoglardan Tam Not

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan,  Ali’nin Enerji Serüveni-2 Dergisi  pedagoglardan da tam not aldı. Çocuklara enerjiyle birlikte çevre konusunda da hassasiyet kazandırma amacı güdülerek, aynı zamanda Nasreddin Hoca'nın da atasözleriyle tasarruf ve enerji verimliliğine dikkat çekiliyor.

Eğlenceli Şekilde Bilgilendiriyor

Dergide başta enerji verimliliği, ülkedeki enerji tüketimi, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği gibi konular işleniyor. Dergide ayrıca verimlilik nedir ve tasarruf nedir, enerjiyi nerelerde verimli kullanabiliriz gibi soruların da cevapları veriliyor. Elektrikli ev aletlerini verimli kullanmak, ulaşımda, tarımda ve sanayide enerji ve enerjinin tüketimi gibi konular da anlatılıyor. Dergideki bütün içerikler bulmaca ve mini oyunlarla desteklenerek çocuklara enerji verimliliği eğlenceli bir şekilde öğretiliyor.

Her çocuk "enerji dedektifi" olacak

Derginin çocuklarda enerji tüketimi ve enerji verimliliği gibi konularda farkındalık oluşturmayı hedeflediği  ve  enerji verimliliği konusunda çocukları bilinçlendirmenin hayati öneme sahip olduğu belirtilerek çocukların hem bugünün hem de geleceğin sahipleri olduğuna işaret edildi.

Derginin, geleceğin gerçek sahibi olan çocuklarımızı birer "enerji dedektifi" haline getirerek onlara kendi geleceklerine bugünden sahip çıkma bilinci kazandırmayı ve ailelerin ve çocuklarının enerjilerine ve dolayısıyla geleceklerine sahip çıkmayı öğütlediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER