banner28

SEDAŞ'IN SCADA PROJESİNİN ÜNÜ KIBRIS'A UZANDI

Yenilikçi ve ileri teknoloji yatırımlarıyla, sektöründe lider, köklü ve istikrarlı bir kurum olarak dikkat çeken SEDAŞ’ın,  SCADA Projesinin ünü sınırları aştı.

SEDAŞ'IN SCADA PROJESİNİN ÜNÜ KIBRIS'A UZANDI
banner3

SEDAŞ’ın SCADA Projesiyle ilgili yerinde inceleme yapmak ve bilgi almak isteyen  Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-tek) yöneticileri, SEDAŞ’ın SCADA kumanda merkezinde misafir edildi.

 

SEDAŞ KIB-TEK’E KAPILARINI AÇTI

SEDAŞ SCADA kumanda merkezi, son sistem teknolojik alt yapısı ve milyonlarca veriyi anlık analiz edebilme kabiliyeti, akıllı şebeke alt yapısı, dağıtım faaliyetine ait  fonksiyonel işlemleri yapabilme özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu anlamda SEDAŞ  pek çok teknik heyete  kapılarını açmaya devam ediyor. SEDAŞ’ın SCADA kumanda merkezi bu defa da Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-tek) Yöneticileri ve beraberindeki heyeti ağırladı.

SEDAŞ 20 BİN KİLOMETREKAREYİ İZLİYOR

SEDAŞ’ın 40 Milyon TL yatırım yaptığı SCADA projesini, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yöneticileri yerinde incelerken, Kıb-tek  heyetine, SEDAŞ Şebeke Yönetimi Grup Müdürü Gökmen Hasançebi tarafından bilgi verildi. Elektrik Mühendisleri ve üst düzey yöneticilerin iştirak ettiği inceleme gezisinde Kıbrıs’tan gelen heyet,  SCADA komuta merkezinde gözlemde bulunurken,  SEDAŞ’ın, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’deki yaklaşık 20 bin kilometrekarelik faaliyet alanında, 34 bin 500 Volt seviyesinde (OG) orta gerilim elektrik şebekesindeki enerji durumunu uzaktan izleyebildiğini, gerektiğinde kumanda edilebildiğini gördüler.

KIB-TEK PROJEYİ BEĞENDİ

Kıb-tek heyeti, Gebzede yer alan SCADA Kumanda merkezinden Kocaeli, Düzce, Bolu veya Sakarya gibi bir ildeki şebekeye uzaktan kumanda edilebildiğini, 4 il 45 ilçede SCADA kapsamındaki trafo merkezleri ile TEİAŞ’a ait 26 indirici merkezin de anlık olarak izlenebildiğini, orta gerilim kesintilerinin anında görülerek ekiplere bildirildiğini ve alternatif hatların olduğu alanlarda uzaktan da besleme yapılabildiğini ve kısa sürede şebeke arızlarına müdahale edilebildiğini de SCADA kumanda merkezinde izlediler.  SEDAŞ’ın SCADA uygulamaları ve kullanılan teknoloji, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-tek) yöneticilerinin  beğenisini kazandı. 

FONKSİYONEL MÜKEMMELLİK

SCADA merkezinde Kıb-tek Heyetine ayrıntılı bilgiler aktaran Gökmen Hasançebi, açıklama yaparken, SEDAŞ’ın bilişim altyapısı ile yönettiği şebekede, uygulamaya alınan SCADA Projesi ile gerçek zamanlı izleme, sistem performansı hakkında anında bilgi sahibi olma, veri toplama, milyonlarca veriyi anında analiz etme, sistemde modifikasyon yapma, otomatik rapor üretilmesi sağlanırken, hızlı müdahale, enerji kesinti sürelerinin minimize edilmesi, operasyon ve bakım maliyetlerinin azaltılmasının da sağlandığını ifade etti. Hasan Çebi, “Şebekede arızanın yansıdığı trafo merkezini ve devre dışı kalan orta gerilimdeki ana hatları anında  görüyor, arızalara hızlı müdahale için ciddi bir zaman tasarrufu sağlıyoruz.  SEDAŞ’ın sahada manuel olarak yaptığı bazı manevraları,  SCADA Projesi ile uzaktan rölelere kumanda ve müdahale yöntemiyle gerçekleştirebiliyoruz. Trafo merkezlerinde kurduğumuz bilişim altyapısı, kapalı sistem uygulamamız ve metal muhafazalı modüler hücreleri kullanarak modern teknolojiler ile hem otomasyon hem de  iş sağlığı ve güvenliği konusunda büyük bir yatırım sağladık. Bu alanda SEDAŞ, fonksiyonel mükemmelik sağlayan bir SCADA projesi gerçekleştirdi”dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER