banner28

'SAPANCA SÜS BİTKİCİLİĞİNİN MERKEZİ'

Sakarya Süs Bitkiciliği Fuarı, protokolün ve ziyaretçilerin yoğun katılımı ile açıldı. Dört gün boyunca açık olacak fuara 150 firma katılırken, yaklaşık 12 bizim ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

'SAPANCA SÜS BİTKİCİLİĞİNİN MERKEZİ'
banner3

Sakarya’yı dünyaya tanıtacak olan güzel bir çaba

Vali Balkanlıoğlu, “Şehrimiz özellikle dış mekan süs bitkiliciliğinde Türkiye’de bir numara. Sakarya’yı dünyaya tanıtacak olan festivalin büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Burada hazırlan festival Sakarya’yı dünyaya tanıtacak olan güzel bir çaba. Son derece önemli bir sektör olan fidancılığın büyük bir katkı sağlayacağına inandığım böyle büyük bir festivalle ilimizde sergilenmesinden büyük mutluluk duymaktayım. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım” dedi.

 

Sakarya’nın en büyük zenginliği; toprağıdır, suyudur, doğasıdır

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin açılışında konuşan Başkan Toçoğlu, “Festival; üretim, tanıtım ve ihracat alanlarında yeni açılımlar sağlayacak. Yerli ve milli üretimin merkezi olan Sakarya; ihracat alanında, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olmaya devam edecek Büyükşehir olarak, “ne pahasına olursa olsun sanayileşelim” anlayışına karşı durduk; tabiata, çevreye, suya ve toprağa karşı hep duyarlı olduk. Sürdürülebilir ve doğayı kirletmeyen sanayileşmeden yana tavır aldık. Bize göre Sakarya’nın en büyük zenginliği; toprağıdır, suyudur, doğasıdır ” dedi.

 

60 bin metrekare ülkeye örnek olabilecek festival alanını

Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, “Şehrimizde ve ilçemizde binlerce vatandaşımıza istihdam sağlayan dış mekan süs bitkiciliğinin burada gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Peyzaj üreticilerine şu sözü verdik; sizleri üretici ve tüketici ile bir araya getireceğiz. Gelişmeniz için her türlü desteği vereceğiz. 60 bin metrekare içerisinde ülkeye örnek olabilecek festival alanını da bu bağlamda Sapanca’mıza, Sakarya’mıza kazandırmış bulunmaktayız. Sakarya Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’na, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na, SATSO Başkanımız Akgün Altuğ’a ve emeği geçen herkese bu bağlamda teşekkürlerimizi iletiyorum. Bu fuarın ilimiz içinde önemli bir mihenk noktası olacağına inanıyorum. Yaklaşık 150 firmanın, 12 bin katılımcının olacağı fuarın bundan sonraki yıllarda da daha geniş kapsamda büyüyerek ilçemize, şehrimize katkısının büyük olacağına inanıyorum. Kazandırılan bu yeni fuar alanında ulusal ve uluslararası daha pek çok fuara ev sahipliği yapacağımıza inanıyorum” dedi.

 

Sakarya’nın ekonomisine katma değer

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Yıllar önce çok küçük işletmelerle amatörce başlayan bu sektör özellikle bu konuda bilgili yöneticilerin tavsiyeleriyle çok ciddi bir aşama kaydederek bu hale geldi. Şuan şehrimizde 500’e yakın firma var. Türkiye’nin ihtiyacı olan süs bitkisi üretimini ilimiz ve ilimize yakın bölgelerde gerçekleştiriyorlar. Çok ciddi istihdam olanakları ile Türkiye ve Sakarya’nın ekonomisine katma değer sağlıyorlar. Tamamen ithalden vazgeçerek burada her türlü ağacı onlardan çok daha iyi şekilde üretmeliyiz.” dedi.

 

Festival Koordinatörü Remzi Adıyaman, “Sektörün içinden birisi olarak bu projemizin burada gerçekleşebileceğini ve buna ciddi anlamda katkı sağlayabileceğimizi ifade ettik. 150 firmanın katılımı ile 4 gün sürecek olan festivalimizin ülkemize, sektörümüze ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Peyzaj Mimarları Odası Başkanvekili Yasin Otuzoğlu, “Peyzaj mimarlığının süs bitkiciliği sektörü ile iç içe olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla oda olarak burada olmaktan çok memnunuz. Bu anlamda bu yıl düzenlenen festivalin de bu amaç için son derece faydalı olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, “Festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, tüm sektörümüze, üreticilerimize ve bölgemize hayırlı olmasını dilerim” dedi. İBB Ağaç ve Peyzaj Genel Müdürü Fatih Kacır, “Biz her zaman süs bitkiciliği sektörünün yanında yer almaktan onur duyduk. Bu konuda uzun yıllar çalışmalar yürüttük. Özellikle süs bitkiciliği sektörünün gelişmesi için önemli ölçüde destekler veriyoruz” dedi.

 

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin açılışı programına; Programda Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aaydın Yılmazer, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, İBB Ağaç ve Peyzaj Genel Müdürü Fatih Kacır, Türkiye Peyzaj Mimarları Odası Başkanvekili Yasin Otuzoğlu, SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, SESOB Başkanı Hasan Alişan, sektör temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER