banner28

Sapanca'da Dere Taşkınları Önlenecek

Başkan Yılmazer girişimde bulundu, bölge müdürlüğü proje geliştirdi

Sapanca'da  Dere Taşkınları Önlenecek
banner3

Sapanca İlçesi’nde aşırı yağışlı havalarda meydana gelen derelerin taşmasıyla meydana gelen olumsuzluklar konusunda Orman ve Su İşleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunan Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer’in girişimleri sonuç verdi. Bakanlık yetkilileri ile Eskişehir DSİ Bölge Müdürlüğü ve Sakarya DSİ Şube Müdürlüğü yetkilileri Başkan Yılmazer’i makamında ziyaret ederek Sapanca’daki derelerin iyileştirilmesi konusundaki proje hakkında bilgiler verdiler.

Sapanca Belediyesi Meclis Salonu’nda hem Bakanlık, hem de Dsi Bölge Müdürlüğü ve Sakarya Dsi Şube Müdürlüğü yetkilileri ile proje uygulayıcısı firma temsilcilerinin görsel sunumunu izleyerek bilgiler alan Başkan Yılmazer, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesindeki Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Sapanca’daki derelere proje geliştirici hassasiyetini sağladığını dile getirdi.

Aşırı yağış alınan günlerde, derelerin gerek yataklarındaki yetersizlikler gerekse dere çevrelerinde iyileştirme eksiklikleri nedeniyle meydana gelen su taşkınlarının, Sakarya-Sapanca Dereleri Taşkın Koruma ve Rekreasyon Projesi ile disipline edileceğini ifade eden Başkan Yılmazer, Sapanca’da artık aşırı yağışlarda meydana gelecek sel taşkınlarının en aza indirilerek tamamen yok edileceğini belirtti.

Sakarya- Sapanca Dereleri Taşkın Koruma ve Rekreasyon Projesi bağlamında Su İşleri Genel Müdürlüğü nezaretinde Sapanca’daki tüm dere yataklarının gerekli görülen kısımlarına taş işlemeli dere yatağı tabanları ile çok sayıda kirlilik tutucu setler inşa edilecek. Sapanca Gölü’ne besleme gibi bir niteliğe de sahip olan dere yatakları düzenli aralıklarla proje kapsamında denetlenerek ve  temizlenerek Sapanca Gölü için kirletici unsurların da göle ulaşamadan bertaraf edilmesi sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER