banner28

SAKÜT'ten Sapanca'ya Prestij Kazandıracak

Sapanca, Sanat, Tarih, Kültür ve Turizm Derneği(SAKÜT) Başkanı Cemal Karaağaç’ın, dernek yönetim kurulu üyeleri olan Hüma Hande Macaroğlu, Ebru Medet, Emrah Pehlivanoğlu ve Bahadır Ozan ile birlikte başlattığı, Sapanca’ya değer ve prestij katacak olan yeni ve özgün çalışmalar, etkinlikler ve yarışmalar düzenlenecek.

SAKÜT'ten Sapanca'ya Prestij Kazandıracak
banner3

Bu çalışmalarla Sapanca İlçesi’ne sanatsal, kültürel ve toplumbilimsel anlamda yapılacak araştırmalar, etkinlikler ve yarışmalarla, geleceği kucaklayabilecek bir ivmelenme hareketinin besleyeceği bir yol haritası kazandırılacak.

Kültürel ve turistik vizyonla bütünleştirilecek araştırma ve etkinliklerde, bilimsel bir disiplin ve kapsayıcılık egemen olacak. Sapanca ile ilgili her konuda bileşenlerin analizleriyle, toplumun her kesiminin kullanımına açık bir dün, bugün ve gelecek düşüncesi yaratılacak.

Araştırmalarla ortaya somut olarak konacak çalışmalar bağlamında, Sapanca ile ilgili yapılmış araştırma ve çalışmalar bütüncül anlamda ele alınarak, belgesel bir altyapıyla desteklenecek. Özellikle tarih ve kültür olgularının ana eksende yer alacağı ve bu eksenin alt dallarında yoğun bir bilgi birikiminin üstlenileceği araştırma ve çalışmalarla, Sapanca’nın geçmişi ve geleceğine yönelik moral ve etik değerleri de sorgulanabilecek.

Tamamlanan ve tamamlanacak araştırma ve çalışmalar konusunda resmi ve özel kuruluşlardan katkı beklediklerini ifade eden Saküt Başkanı Karaağaç ve yönetim kurulu üyeleri, katkı alınmasa dahi olanaklar ölçüsünde Sapanca için verimli olmayı sürdüreceklerini ve çalışmaların tamamlanması koşullarının zamana bağlı olan bileşenlerinin, bu olası katkılar oranında en kısa zamanda gerçekleştirileceğini belirttiler.

Saküt ‘ün başlatıp devam ettirdiği araştırma ve çalışmaları Sapanca Anıları, Sapanca Arkeolojisi, Sapanca Deprem Tarihi, Sapanca Düşünsel Birikim Tarihi, Dünden Bugüne Sapanca Ekonomisi, Sapanca Kültür ve Sanat Tarihi, İlkçağdan Günümüze Sapanca Tarihi, Sapanca’da Mekan Bilinci, Sapanca’da Basın ve Medya, Sapanca Gölü, Sapanca Çayı, Sapanca’da Spor, Sapanca’da Sivil Toplum Bilinci, Sapanca’nın Gelecek Projeksiyonları, 50 Soruda Sapanca, Sapanca’da Tiyatro, Sapanca Soğucak Yaylası ve Mağarası, Sapanca’da Sinema ve Sinema Salonları, Sapanca Gölü ve Kurt Koswig, Sapanca Kronolojisi, Sapanca’da Siyaset, Sapanca’da Turizm, Sapanca’da Eğitim, Sapanca’da Tarım ve Meyvacılık, Sapanca’da Süs Bitkiciliği, Sapanca’da Esnaflar, Sapanca’da Belediyecilik, Sapanca Günlük Yaşam ve Eğlence Kültürü Bileşenleri, Sapanca’da Yerliler, Sapanca’da Çerkezler, Sapanca’da Lazlar, Sapanca’da Gürcüler, Sapanca’da Rumlar, Sapanca’da Ermeniler, Sapanca’da Romanlar, Sapanca’da Balkan Göçmenleri, Sapanca’nın Mizahı, Sapanca’da Müzik, Sapanca’da Edebiyat ve Edebiyatımızda Sapanca’dan oluşmakta.

Saküt ayrıca, ön çalışmaları tamamlanmak üzere olan Sapanca Çeşitlemesi adını verdiği halk oyunları ekibini hazırlıyor. Bugünden geleceğe, Uzunkum ile Yanık Mahalleleri arasında yer alan tüm bölgeyi kapsayan ve  her mevsim 50 noktada yapılacak fotoğraf çekimleri ile Her Yıl 2000 Sapanca Fotoğrafı’nı ilçe görsel belleğine işleyecek.

Sapanca Turizm Dergisi ile Tanıtım Broşürü’nü de en kısa zamanda hayata geçirecek olan Saküt, geçtiğimiz günlerde iki kez Sapanca’da sahnelenen, Cemal Karaağaç’ın yazdığı Sapanca Tarihi adlı oyunu da Sakarya’nın ilçelerinde sahnelemeyi sürdürecek. Saküt bu oyun dışında Memet Baydur’un Yangın Yerinde Orkideler ve Valentin Kataev’in Bugün Git Yarın Gel adlı oyunlarını Ekim-Kasım 2018’de seyircinin beğenisine sunacak.

Saküt, Sapanca’nın sanatsal birikimine katkı sağlamak ve bu konudaki potansiyeli belirlemek için Öykü, Roman, Şiir, Fotoğraf, Belgesel Film, Kısa Film ve Özgün El Becerileri Yarışmaları’nın yapılmasını sağlayarak, Sapanca’nın ilçe olduğu tarihin yıldönümü olan 01 Eylül 2019 tarihinde bu yarışmaların ödül törenini düzenleyecek. Yine, yeni eğitim döneminde Saküt Turizm Fakültesi, Sapanca Myo, Sapanca Kırkpınar Turizm Myo öğrencileri ile birlikte Sapanca’da Bağlama, Fotoğrafçılık, Gitar, Tiyatro ve Diksiyon Kursları ile Film Okumaları ve Edebiyat Buluşmaları-Fakülte’den Dizeler gibi etkinlikler hazırlayacak.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER