banner28

Sakaryalı Müteahhitler, Kıbrıslı Meslektaşlarıyla Buluştu

Sakarya Müteahhitler Birliği (SMBD) Başkanı Kadir Savaş ve beraberindeki heyet; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdikleri “İş ve Kültür Gezisi” kapsamında; Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’ni (KTİMB) ziyaret ederek, Başkan Cafer Gürcafer ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Sakaryalı Müteahhitler, Kıbrıslı Meslektaşlarıyla Buluştu
banner3

Bir takım ziyaret ve sektörleriyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Başkanları Kadir Savaş ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 20 kişilik Sakarya Müteahhitler Birliği Derneği heyeti; programları kapsamında burada Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’ni ziyaret ederek, meslektaşlarıyla buluştu. Ziyarette; KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen SMBD Başkanı Kadir Savaş, sektörleriyle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak, Türkiye ve Kıbrıs arasında ikili iş görüşmesi de gerçekleştirdi.

 

İşbirliklerin gelişmesi ve güçlenmesi

Ziyarette; Kıbrıs Türk inşaat müteahhitleri ile Türkiye inşaat müteahhitleri arasında kültürel ve ekonomik bağlar dolayısıyla ülkeler arası yatırım yapmada çözüm amaçlı görüşmeler yaptıklarını dile getiren SMBD Başkanı Kadir Savaş, ziyaretin olumlu geçtiğini ve memnun kaldıklarını söyledi. Kıbrıs’taki müteahhitlik yasasının 11 yıldan beri uygulanıyor oluşunun Türkiye’de de örnek teşkil etmesini dile getiren Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Savaş, bu başarılarından ötürü Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’ni tebrik ederek, ziyaretlerinin Kıbrıs’ta işbirliklerinin gelişmesi ve güçlenmesi amacı ile büyük önem taşıdığını de sözlerine ekledi.

 

Kıbrıs’ta müteahhitler karne usulü çalışıyor

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Gürcafer ise, Türk Sakaryalı meslektaşlarının kendilerine yaptıkları bu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, müteahhitlerin içinde bulunduğu mevcut durumu değerlendirerek, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kıbrısta’ki Müteahhitlik yasasına değinen Cafer Gürcafer, Müteahhitlerin karne usulü çalıştığını ve 1’den 5’e kadar bir sınıflandırmaya tabi olduklarına dikkat çekti. Kıbrıs’ta müteahhitlik yapmak için Kıbrıslı bir ortak bulmak zorunluluğu olduğunu vurgulayan Gürcafer, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi ile ekonominin de gelişebileceğine değindi. Anlamlı geçen ziyaret sonrasında; Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş, günün anısı olarak, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’e “Sakarya Sanatsal Konsept’in Türk Kültürünü anlatan ‘Tepsili İbrik’ ile Sakarya’nın yöresel tadı olan Tuna Tan’ın ‘kabak ve ayva lokumu’ ile Sakarya İl Kültür Müdürlüğü’nün ‘Sakarya Tarihi’ni anlatan kitaplar hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER