Sakarya Kent Şurasında Yoğun Gündem

Sakarya’da yeni bir üniversite daha kurulması için kamuoyu baskısı artıyor. Bu konudaki tartışmaları bir adım daha ileriye götüren Sakarya Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. İsmail Çalı,  Sakarya’ya iki değil 5 üniversite daha kurulması gerektiğini söyledi.

Sakarya Kent Şurasında Yoğun Gündem
banner3

GENİŞ KATILIM

Sakarya Kent Şurası Ocak Ayı Toplantısı,  Erenler Şahaser Et Lokantası’nda gerçekleştirildi. Kent Şurası Başkanı Yavuz Deniz’in başkanlık ettiği 59. toplantıda şura üyelerinden Aydoğan Horozlu, Erdoğan Çamlıyurt ve Hamdi Şenoğlu geçirdikleri ameliyat nedeniyle toplantıda yer almadı. Sakarya eski Defterdarı Recep Alp ve TRT Spikeri ve Haber Daire eski Başkanı Mehmet Aklaş, Kent Şurası’na konuk olarak katılan isimler oldu. .

 

TAZİYE MESAJI

Toplantının açılışında Kent Şurası Başkanı Yavuz Deniz ve şura üyeleri, kısa bir süre önce eşi vefat eden Mehmet Hamaz’a taziyede bulunarak başsağlığı dileklerini iletti.

 

GÜNDEM 2. ÜNİVERSİTE

Yavuz Deniz’in açılış konuşmasını yaptığı Kent Şurası’na Sakarya Üniversitesi eski Rektörü Prof Dr. İsmail Çalı’nın ikinci üniversite konusunda yaptığı önemli açıklamalar damgasını vurdu.

 

SAÜ YETMİYOR

İsmail Çalı, Rektör olarak görev yaptığı 1994 senesinde Sakarya Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısının 2 bin 800’ü geçmediğini hatırlattı. “Ben rektörlüğü bıraktığımda öğrenci sayısı 30 bin civarındaydı. Şimdi ise 80 binleri aşmış durumda” diyen Prof. Dr. Çalı, Sakarya Üniversitesi‘nin artık yetmediğine işaret etti.

 

KISKANÇLIK YAPTILAR

Rektörlüğü boyunca ikinci bir Üniversite kurulabilmesi için yoğun gayret gösterdiğini belirten Çalı, “Ama maalesef Adapazarı’nda bazı öğretim üyeleri sırf kıskançlık yüzünden engel çıkardılar. Sakarya’ya ikinci bir üniversitenin gerekmediğini düşündüler. Geldiğimiz noktada yeni üniversitenin neden gerekli olduğu daha iyi ortaya çıktı” dedi.

 

4 HATTA 5 ÜNİVERSİTE LAZIM

Sakarya’nın doğasıyla ilçeleriyle çok müsait bir konumda olduğuna dikkat çeken eski Rektör İsmail Çalı, “Mutlaka yeni üniversitelerin kurulması lazım. Çocuklar İstanbul’a gideceğine burada eğitim görür. Sakarya’da 4 hatta 5 üniversite olması lazım” dedi.

 

KİMSE UMURSAMIYOR

Üniversite kampusunun bulunduğu bölgede yerleşimin ciddi bir şekilde arttığına işaret eden Prof. Dr. İsmail Çalı, “Şimdi bakıyorsunuz, kampusa çıkamıyorsunuz yoğun yerleşimden dolayı. Çok kötü bir durum söz konusu. Sakarya Üniversitesi’ndeki 80 bin öğrencinin bölünmesi gerekiyor. Bunun için de yeni üniversiteler gerekli. Sakarya Milletvekillerine, önerilerimizi sürekli iletiyoruz ama bu konunun hiç kimsenin umurunda olmadığını üzülerek görüyüz” ifadelerini kullandı.

 

MYO’NUN TAŞINMASI

Kent Şurası Başkanı Yavuz Deniz ise, Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun Yenikent Bölgesine taşınması konusunu gündeme getirdi.  Deniz, “Camili’de vilayetin yanındaki bölgede bir sürü dükkanlar var. Bu dükkanları gezip gördünüz mü bilmiyorum? Ben hepsini gezdim, ikinci, katlarını da gördüm. Bu binaların durumu içler acısı. Şimdi, Meslek Yüksek Okulu’nun bu binalara taşınması söz konusu. Bu memnuniyet verici bir gelişme. MYO’nun buraya taşınması bölgeye hareket getirecek” dedi.

 

HACIEYÜPOÜĞLU: ‘GÜZEL ŞEYLER OLUYOR’

Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu ise, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Yaşam Endeksi’nde Sakarya’nın ikinci sırada yer almasının herkesi çok sevindirdiğini belirtti. Hacıeyüpoğlu, “Son günlerde güzel şeyler oluyor. Geçtiğimiz günlerde de Tarım Bakanı geldi, güzel projelerden bahsedildi. O projeler hayata geçerse ilimizde çok güzel gelişmeler olacak” dedi.

 

‘İNSANLARIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN’

Gündemin önemli maddelerinden biri olan ekmek zammı konusunda da fikirlerini açıklayan Hacıeyüpoğlu, “Ekmek fiyatları maalesef yüksek. Sakarya Fırıncılar Federasyonu, bazı taktiklerle ekmek fiyatlarını artırma yoluna gitti. İnsanların ekmeği ile oynanılmamalı. Ekmek fiyatları daha sade, daha geniş bir şekilde ele alınmalı. Tarım Bakanı Faruk Çelik kaç gündür açıklama yapıyor. Ekmek zammının gerekçesini soruyor. 64 kuruşa mal olan ekmek bugün maalesef 1 TL ye satılıyor” ifadelerini kullandı.  

 

‘TİCARET CANLANDIRILMALI’

Hacıeyüpoğlu,  bir süre önce yaptığı açıklamada Sakarya’da ticaretin belli bölgelere sıkıştığı eleştirisinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cihan Alemdar’a da destek verdi. “Cihan Alemdar çok güzel şeyler söyledi. Sakarya’da ticaretin merkezi sadece Çark Caddesi mi?” diye soran Hacıeyüpoğlu, “Evet ticari hayat her semtte orantılı olarak devam etmeli. Bu noktada eski Hendek Caddesi ile eski Karasu Yolu Caddesi’nin rehabilite edilmesi lazım. Bir şekilde buraların da ticarete kazandırılması gerekir” dedi.

 

‘TÜVASAŞ BÜYÜK APAKLI’YA TAŞINSIN’

Milli Tren Projesi’ne de değinen Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Ulaştırma Bakanlığı Mili Tren için 10 Milyar TL’lik bütçe ayırdı. TÜVASAŞ’a yeni ek binalar yapılması gündemde. Ben bunu yanlış buluyorum. Bakanlık, oraya ek binalar yapmak yerine TÜVASAŞ’ı Büyük Apaklı’da verimsiz tarım arazilerinin bulunduğu geniş alana taşıyabilir. Böylelikle TÜVASAŞ’ın mevcut arazisi de yeşil alan olarak halkın hizmetine açılabilir. Hatta bu arazi Kent Park’ın devamı olabilir” dedi.  

 

‘PEKŞENLER’E GİRİŞ KAPISI AÇILMALI’

Şehrin bir giriş kapısı olması için girişimlerin artırılması gerektiğini de vurgulayan Kurucu Başkan, ”Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Milletvekilleri Ulaştırma Bakanlığı ile temasa geçerek Pekşenler Kavşağı’nda Sakarya şehrine giriş kapılması açılması için çalışma yapmalı. Bu Sakarya için çok önemli bir konu” diye konuştu.  

 

‘MARAŞ’TA TÜRK FİRMALARINA İZİN YOK’

Kıbrıs’ta Maraş Bölgesi’nin yeniden yapılandırılması konusuna da değinen Hacıeyüpoğlu, “Sakaryalı iş adamlarına ve müteahhitlere daha önce çağrıda bulunmuştum. ‘Bir milyar Avro değerindeki onarım ve tadilat işini kaçırmayın’ diye. Meğer, Müteahhitler Birliği Maraş bölgesi için Kıbrıs’a gitmiş ama maalesef Türkiye bu işi kaçırmış. O bölgede hiçbir Türk iş adamına iş vermiyorlarmış” bilgisini verdi.

 

ETÇİOĞLU: ‘SANAYİLEŞME KONTROLLÜ OLMALI’

Şurada söz alan Büyükşehir ve Adapazarı Belediyesi’nin MHP’li üyesi Erkal Etçioğlu ise, Sakarya’da kontrollü sanayileşmenin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.  Sakarya’da sanayi alanlarının dağınık bir şekilde bulunmasını belediye meclis toplantılarında da gündeme getirdiğini belirten Etçioğlu, “Sakarya’da kontrollü sanayileşmeye dikkat edilmesi gerekir. ÇED raporu alınmış,  tarımı ihmal etmeyen, çevreyi düşünen yatırımlara ihtiyaç var.  30 sene evvel yaptığımız sanayiler ortada. Şimdi bunları bir araya toparlamak için gayret sarf ediliyor. Aynı yanlışlar yapılarak devleti uğraştırmamak gerekir” dedi.

 

‘MİLLİ TREN’İN CİDDİYETİ SORGULANMALI’

TÜVASAŞ’a ek bina yapılması ya da fabrikanın Ferizli’ye taşınması konusunun belediyenin gündem maddeleri arasında olduğunu belirten Etçioğlu, “TÜVASAŞ’ın Ferizli’ye taşınması konusu mili teren yapılacak dayatması nedeniyle gündeme geldi. Ama Milli Tren Projesi’nin ciddiyetinin sorgulanması gerekiyor. Pazartesi günü belediye meclisi toplantısında bu konular tartışılacak. Bu konuyla ilgili henüz kararımızı vermedik” dedi.

 

‘ADARAY HATTI GENİŞLEMELİ’

Sakarya’da hafif raylı sistemin yaygınlaştırılması gerektiğine de dikkat çeken Erkal Etçioğlu, “Belediye raylı ulaşım sisteminde istekli değil, bunu açıkça söylüyor. Adaray’ı,   Bartın tren yolu, Arifiye sanayi ve Taşlık; oradan da Karasu istikametine doğru uzatmayı düşünüyorlar.

Yeni yerleşimle Mithatpaşa arasında bir bağlantı yolunun yapılması ve şehrin etrafının banliyö tren ağıyla genişletilmesi yerinde bir proje olur. Belediyenin bunun için gerekli imkanları da var” diye konuştu.

 

ALP: ‘VERGİ GELİRLERİNDE SAKARYA’YI UÇURDUK’

Şura toplantısına konuk olarak katılan Sakarya eski Defterdarı Recep Alp ise, yaklaşık 9 yıl süren görevi boyunca yaptığı çalışmaları anlattı. Alp, “Çok başarılı çalışmalar yaptık. 2007 ve 2008 yıllarında yaptığımız çalışmalarla Sakarya’yı vergi gelirleri bakımından adeta uçurduk.  Vergi gelirlerinde ciddi artışlar sağladık. Sakarya’da çok mutlu yılarım geçti” dedi.  2016 Ocak ayında emekli olduğunu belirten Recep Alp, Sakarya’da kalarak yeminli mali müşavir ve bağımsız denetçi olarak ofis açtığını da  sözlerine ekledi.

 

TRT SPİKERİ ALKAÇ, ANILARINI PAYLAŞTI

Aslen Hendekli olan TRT Spikeri ve Haber Daire eski Başkanı Mehmet Aklaş da, öğrenim hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler verdi. Ankara ve Erzurum’da öğrenim gördükten sonra  TRT’nin açmış olduğu spikerlik sınavını kazanan Aklaş, .45 yıl TRT’de görev yaptığını ve  Sakarya ile ilgili haberlere yer vermek için hassas davrandığını anlattı. Aklaş, 2015 yılında emekli olduktan sonra yeniden  Sakarya’ya döndüğünü belirtti.

 

SAKAYAYA ÜÇTAN DAHA ÜNİVERSİTE LAZIM

Prof dr İsmail Çalı, Rektör olarak görev yaptığı 1994 senesinde Sakarya Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısının 2 bin 800’ü geçmediğini hatırlattı. “Ben rektörlüğü bıraktığımda öğrenci sayısı 30 bin civarındaydı. Şimdi ise 80 binleri aşmış durumda” diyen Prof. Dr. Çalı, Sakarya Üniversitesi‘nin artık yetmediğine işaret etti.

 

DENİZ: ’55 BİN DÖNÜM ARAZİ SU ALTINDA’

Kent Şurası’nın kapanış konuşmasını yapan Başkan Yavuz Deniz, Sakarya’da 55 bin dönüm arazinin sürekli su altında olduğunu belirterek,” Akova denen Gökçeören bataklığı  bölgesinde 18 ila 20 bin dönüm arazide mahsul ekildi. Bir tane mahsul alınamadı. Buraya yapılan masrafı düşüne biliyorsunuz? Büyük zarar var.18 köyü ilgilendiren kanal hep yükseliyor. Köy hizmetleri kalktı. Buradaki su kanaları temizlenmediği için arazileri sürekli su basıyor. Köy hizmetleri kalmasaydı bu alanlar  temizlenseydi böyle bir sorun olmazdı” dedi.

 

60. TOPLANTI 1 MART’A

Kent Şurası Başkanı Yavuz Deniz, Sakarya’nın menfaati doğrultusunda önemli konuların ele alındığını ve bir sonraki toplantının 1 Mart 2016 tarihinde yapılacağını belirterek konuşmasını tamamladı.

 

KENT ŞURASINA KATILANLAR

Sakarya 59. Kent Şurası’na katılan isimler şöyle: Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Kurucu Üyeler; Prof. Dr. İsmail Çalı, Nuri Paker. Şura üyeleri: Şura Başkanı Yavuz Deniz,  Abdül Akgün,  Ahmet Akyüz, Ahmet Çubuk, Avni Akran, Azmi Gürkan, Erkal Etçioğlu, Fetih Sarıoğlu, Hüsnü Gürpınar, İsmail User, Kamil Tever, Mehmet Dinler,  Mehmet Hamaz, Muzaffer Başer, Osman Nuri Ürküt, Sait Başer, Salim Yarar,  Sami Çakan,  Taner Başoğlu, Tansu Uzun, Zeki Çelebi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER