Sakarya Kent Şurası 57. Toplantısı Yapıldı

Kent Şurası, Kıbrıs’ta Maraş Bölgesi’nin yeniden inşası için Sakaryalı işadamlarına konsorsiyum çağrısı yaptı.

Sakarya Kent Şurası 57. Toplantısı Yapıldı
banner3

Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Kıbrıs’ta Maraş Bölgesi’nin yeniden inşa edileceğini hatırlatarak,  Sakaryalı iş adamlarına konsorsiyum kurmalarını önerdi.  

BURUK TOPLANTI

2015 yılının son toplantısı için Erenler Şahaser Et Lokantası’nda bir araya geldi. Toplantı,  Aralık ayında vefat eden Kent Şurası Başkanı Abbas Delen’in dualarla anılmasıyla başladı. Toplantıda Abbas Delen’in oğlu Fatih Delen de hazır bulundu.

 

BAŞKANLIK SEÇİMİ

Sakarya Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, yeni Şura Başkanı olarak Yavuz Deniz’i önerdi. Yapılan oylama ile Yavuz Deniz’in 1 yıl süre ile Şura Başkanlığı’nı yürütmesine karar verildi.

 

DELEN’LE KARDEŞ GİBİYDİK

Şura Başkanı olarak ilk konuşmasını yapan Yavuz Deniz, eski başkan Abbas Delen’in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Deniz, “Öyle değerli bir kardeşimizi kaybettik ki bunun üzüntüsünü hepinizin gözlerinde görüyorum. Delen Ailesi’yle bağımız yüz seneye kadar uzanır. Aynı semtin çocuklarıyız. Kendisiyle kardeş giydik ve bu günlere geldik. Abbas Delen kardeşimizin yeri hiçbir zaman doldurulmaz. Abbas kardeşimizden sonra devraldığım Şura Başkanlığı görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağım” diye konuştu.

 

E-5 KARAYOLU’NDA KÖTÜ GÖRÜNÜM

Başkan Deniz,  konuşmasının devamında Sakarya’daki bazı sorunları dile getirdi. Dörtyol’da bulunan itfaiye müfrezesinin taşınmasıyla boşalan alanın görüntü kirliliğine  neden olduğuna dikkat çeken Deniz, “Bu yer mezbelelik içinde duruyor. Yanından Karayolu geçiyor bu kirlik herkes tarafından görülüyor” dedi.  E -5 Karayolu’nun Sakarya Köprüsü’nden sonraki bölümünde yer alan Aşağıdereköy mevkiinin de aydınlatma sisteminin olmaması nedeniyle karanlıkta kaldığını Deniz, SEDAŞ ekiplerinin bu konuda daha hassas davranmasını istedi. Deniz, “Karayolu Erenler ilçesi girişinde sola bakın etraf tahta artıkları ile bakımsız düzensiz şekilde. Büyükşehir Belediyesi neden hassasiyet göstermiyor? Vallaha imkânım olsa ben burayı düzenleyeceğim” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

KIBRIS’TA BÜYÜK İŞ FIRSATI

Yavuz Deniz’in konuşması sonrasında söz alan Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu da konuşmasına eski başkan Abbas Delen’i anarak başladı. Delen Ailesi’ne bir kez daha başsağlığı dileyen Hacıeyüpoğlu, daha sonra Kıbrıs’taki iş fırsatlarına değindi. Maraş bölgesinin yeniden inşasının 100 Milyar Euroluk iş fırsatını beraberinde getirdiğini hatırlatan Hacıeyüpoğlu,

“Dolayısıyla Sakaryalı işadamlarımızın Kıbrıs’taki bu fırsatı değerlendirmesi gerekiyor.  İşadamlarımızın bir konsorsiyum oluşturarak bu işe el atmaları lazım. Çok uzun yıllar sürecek bu iş imkanı ekonomik getiri bakımında da iş adamlarımız tarafından değerlendirilmeli” ifadelerini kullandı.

 

BÜYÜKŞEHİR’E ‘TRAFİK’ ELEŞTİRİSİ

Sakarya’da günden güne daha da karmaşık hale gelen trafik sorununa da değinen Hacıeyüpoğlu, “Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından izliyoruz. Güzel yaptığı işler var; ama daha hızlı hareket etmesi gerekiyor. Şehrin gelişmesi için trafik sorunun ve  yerleşim bölgelerindeki diğer sorunların çözülmesi gerekiyor. Bunun için de Büyükşehir’in hızlı hareket etmesi gerekiyor” dedi.

 

‘MİNİBÜSÇÜLERE KOOPERATİF OLSUN’

Şehrin yaşanabilir bir hal alması için güney ve kuzey ilçelerine olan ulaşımın düzenlenerek trafiğin rahatlatılması gerektiğine işaret eden Hacıeyüpoğlu, şehir trafiğinde aksamalara neden minibüslerle ilgili olarak da çarpıcı bir öneri getirdi. Minibüslerin kooperatif haline getirilmesinin trafikteki sorunları bir nebze de olsa rahatlatacağını belirten Hcıeyüpoğlu, bu öneriyle ilgili plan ve projelerin oluşturulmasını talep etti.

 

EKMEK FİYATLARI

Sakarya’da ekmeğe yapılan zammı da eleştiren Kent Şurası Kurucu Başkanı, “Gazetelerde ekmeğe yüzde 7 zam yıldığı belirtiliyor, oysa yüzde 12 buçuk zam yapıldı. Zam öncesi çevre illerdeki fiyatları alıyorlar ‘bakın oralarda fiyat bu kadar bizde artıralım’ diyorlar. Ekmeğin gramajını düşürerek fiyat ayarlaması yapıyorlar. Emek fiyatların rantabl bir hale gelmesi için bir standarda oturtulması lazım.  Dileğimiz, bunun ileriki dönemlerde gerçekleşmesidir” dedi.

 

SATSO’NUN TARTIŞMA YARATAN ARAZİSİ

Hacıeyüpoğlu, Emirsultan Mezarlığı’nda SATSO’ya ait  50 dönümlük arazinin Büyükşehir Belediyesi’ne hibe edilmesini de Şura gündemine taşıdı.  Söz konusu arazinin 1970 yılında kuzey bölgesinde kurulması planlanan sanayi bölgesi için sahiplerinden satın alındığını hatırlatan Kurucu Başkan, “Toplam 115 dönüm yer Ticaret ve Sanayi Odası ve İl Özel İdaresi tarafından alındı. Bu yerin alınması için Ticaret Odası’nın binası ve yeri ipotek edilmişti. Çok zor şartlarda alınmıştı. Şimdi sanki bilmiyorlarmış, yeni bulmuşlar gibi SATSO tarafından açıklama yapılıyor” dedi.

 

‘O ARAZİNİN SATILMASI GEREKİRDİ!’

Hacıeyüpoğlu, konuşmasının devamında; “Hâlbuki ben yetkilere böyle bir yerin olduğunu çok önceden söylemiştim. Mezar yeri yapacağı için Büyükşehir Belediyesi’ne edildi. Zor şartlarda alınan bu arazinin hibe edilmesi doğru olmamıştır. O arazi odanın mülküdür. Burası mezarlık yapılacaksa da satışı yapılarak elde edilen gelirin daya aktarılması gerekirdi” eleştirilerini yöneltti.

 

SAKARYA TV’SİZ KALDI

Kurucu Başkan Hacıeyüpoğlu’nun ardından söz alan Şura Üyesi Hayati Özdoğan ise Kanal 54’ün yayınlarının durmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.  “Şehrimiz kanalsız kaldı” diyen Özdoğan, “ Bir milyon nüfusu olan Sakarya’nın televizyon yayını yapacak kanalı yok. Bu ilin büyük eksikliğidir” ifadelerini kullandı.

 

BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

Şura üyesi Avukat Avni Akran ise konuşmasında eski Zirai Donatım Müdürlüğü’nün olduğu yere yapılan Bölge Adliye Mahkemesi’ne değindi. Akran,”Bölge Adliye Mahkemesi, birkaç ilin bağlı olacağı yerel mahkeme ile Yargıtay arasında koordineli bir mahkeme olarak görev yapacak. Yargıtay’ın yükünü azaltacak. 2016 Haziran ayında Bölge Adliye Mahkemesi çalışmaya başlayacak” bilgisini verdi.

  

E-TEBLİGAT UYGULAMASI

Şura üyesi Orhan Ekinci ise e-tebligat ve yeni yazarkasa uygulamalarının ertelendiğine dikkat çekerek, “E-tebligatla ilgili tebliğ 1 Nisan tarihine ertelendi. Yeni nesil yazar kasalarla ilgili olarak da belli bir süre tanındı.  Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

 

ÇELEBİ’DEN SATSO’YA SİTEM

Şura üyesi Zeki Çelebi de SATSO’ya yönelik bir sitemini dile getirdi. Çelebi,  “Sanayi ve Ticaret Odas’ına mali müşavirler olarak eskiden biz de üyeydik. Yasa gereği artık biz kendi odamıza üyeyiz. Sanayi ve Ticaret Odası eski üyelerini ve görev yapmış kişileri hatırlayıp onurlandırsa ya da bir davet etse yerinde olur diye düşünüyorum” dedi.

 

FATİH DELEN’E PLAKET

Şura üyesi ve Şehit Aileleri Derneği Onursal Başkanı Salim Yarar ise 2015 yılında yapılan Mehmetçiğe Saygı Anıtı’na Abbas Delen’in vermiş olduğu katkıyı hatırlattı.  Yarar, Abbas Delen’e vermeyi düşündüğü teşekkür plaketini oğlu Fatih Delen’e takdim etti. Toplantıda  Anıtın yapılmasında katkıda bulunan Şura Üyesi Sami Çakan’a da  Kurucu Başkan Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu tarafından plaket verildi.

 

‘ŞEHRİMİZ İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ’

Plaket töreni sonrasında toplantının kapanış konuşmasını yapan Şura Başkanı Yavuz Deniz, Sakarya’nın her türlü sorunun kendilerini yakından ilgilendirdiğine dikkat çekti.  “Biz Sakaryalıyız başka şehirli olmayacağız” diyen Deniz, “Son damlamıza kadar şehrimiz için mücadele vereceğiz. Belki bugün bizlere değer vermeyebilirler, belki bugün bizleri dinlemeyebilirler, ama zamanı geldiğinde ehemmiyet vereceklerine inanıyorum. Bizler burada Sakarya için toplanıyoruz.  Çünkü bir Sakarya’mız var, ilimiz için buradayız. Sakarya’mızı seviyoruz. Abbas kardeşimiz nerede toprağa verdik Sakarya’mızda Sakarya’mız ve herkesi seviyoruz. 26 Ocakta yapacağımız toplantıda buluşmak üzer yeni yılınız kutlu olsun“ ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

 

AHLAK İLKESİ BEYANNAMESİ

Kent Şurası Toplantısı’nda, Erol Öztürk  Hacıeyüpoğlu tarafından hazırlanan Ticaret ve Sanayicinin Ahlak İlkesi Beyannamesi şura  üyelerine dağıtıldı. Hacıeyüpoğlu, “6 ay uğraşarak çıkardık bu beyannameyi herkese vermek istiyorum. Herkes işyerine ofisine asın isterim”dedi

 

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Sakarya’nın sorunlarının A’dan Z’ye  konuşulduğu Kent Şurası Toplantısı’na şu isimler katıldı; Yönetim Kurulu: Sakarya Kent Şurası Kurcu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çallı ve Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Paker. Şura Üyeleri: Abdül Akgün, Ahmet Erdem, Avni Akran, Azmi Gürkan, Cavit Pay, Celalettin Tanta, Erdoğan Çamlıyurt, Erkal Etçioğlu, Faruk Öz, Fetih Sarıoğlu, Prof. Dr. Gürsoy Alagöz, Hakan Alkan, Hayati Özdoğan, İbrahim Balaban, İsmail User, Kamil Tever, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Dinler, Nurettin Eryılmaz, Orhan Ekinci, Özcan Kırcı, Özcan Toplan, Salim Yarar, Sami Çakan, Seçkin Tekeoğlu, Taner Başoğlu, Yaşar Tercan, Yavuz Deniz, Zeki Çelebi, Muhammet Dayalı ve Hüsnü Gürpınar.

 

Toplantıda; Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Meclis Üyeleri Behlül Bayrak ve Adem Bilgen de konuk olarak hazır bulundu.  

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER