Sakarya Engelli Komite Başkanından Engelliler Günü Mesajı

Sakarya Engelli Komite Başkanı Mehmet Ismarlayıcı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. İşte o mesaj;

Sakarya Engelli Komite Başkanından Engelliler Günü Mesajı
banner3

Bugün “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”

1992 yılında Birlemiş Milletler aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Uluslar arası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM insan hakları komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ce insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi ve o günden beri 3 Aralık engelliler günü olarak kabul edilmektedir.

“3 Aralık Dünya Engelliler Gününde” engellileri yılda bir kez hatırlamak değil, hep hatırda kalmak bilincinin yetiştirilmeye çalışıldığı bir gün… Toplumu engellinin sorunlarından haberdar kılmak ve bu sorunların çözümünde toplumu oluşturan tüm bireyleri harekete geçirmektir önemli olan işte tam bu noktada “empati” dediğimiz kavram girer devreye kendini karşıdakinin yerine koyarak olaylara onun gözüyle bakmak onun yaşadıklarını anlamaya çalışmak..

3 Aralık Engellilerin tüm sorunlarının tartışıldığı paylaşıldığı ve çözüm yolları arandığı bir gün… Bu günü sembolik gösterilerin ötesinde engellilerin sorunlarının gerçekten ortaya konulduğu çözüm için temenniler değil fiili adımların atıldığı bir gün olarak görmek ve idrak etmek istiyor ve sesimizin duyulmasını istiyoruz.

Bizde Hak-İş/Hizmet-İş Sendikası Engelliler Komitesi olarak başkanıyla, yöneticileriyle, çalışanları ve tüm üyeleriyle engelli çalışanlarımızın neler yaşadığını anlamak onların duygu ve düşüncelerine tercüman olmak için bu günde duyarlılık oluşturmak istiyoruz.

Engelli bir çalışan neler yaşar? Sıkıntıları nelerdir? Ne gibi talep ve beklentileri vardır? Aktif olarak iş hayatında yer almak bir engelli için ne ifade eder? İş arkadaşları ve işverenleri ile ilişkileri nasıldır? Toplum, engellinin sunduğu hizmet yada ürünü nasıl değerlendirmektedir? Bu ve benzeri sorulara sağlıklı cevaplar verebilmek için öncelikle sendikamızın da temel sloganında olduğu üzere “ÖNCE İNSAN ÖNCE EMEK” sözünü unutmamak gerek. Çünkü öğle zaman olur ki engelli bir çalışan 2-3 kat emek harcayarak iş/ürünü/hizmet ortaya koyar. İşte bu sebeple diyoruz ki. İnsanın engellisi olur ama emeğin engellisi olmaz.

3 Aralık Dünya Engelliler günü münasebetiyle başta sendikamız Hak-İş/Hizmet-İş in engelli ve engelli yakını üyelerimizin ve tüm engellilerimizin bu özel günlerini kutlar kendilerini iş hayatında yada evde ortaya koydukları emeklerinden ötürü tebrik ediyoruz.

Çünkü “Emek Kutsaldır ve Emeğin Engellisi Olmaz”.

3 Aralık Dünya Engelliler gününde sağlık ve engelsiz günler temennisiyle saygılarımızı sunuyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER