Sakarya'da Su Kuşlarının Sayımı Yapıldı

2016 yılı Kış Ortası Su Kuşu Sayımı, Sakarya’da Sapanca Gölü, Acarlar Longozu ve Sakarya havzası sulak alanlarında yapıldı. Plastik Kuşkonmaz ile kuş kirliliğine son vermek isteyen sapanca gölü sakinleri incelemeler sonucu kuşkonmaz bariyer kullanacaklarını belirttiler.

Sakarya'da Su Kuşlarının Sayımı Yapıldı
banner3

Batı Palearktik ve Güneybatı Asya’da Uluslararası Sulak alanları Koruma Kurumu’nca (Wetlands International) her yıl Ocak ile Mart ayı arasında yapılan Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS) Sakarya’da, Sapanca Gölü, Acarlar Gölü Yaban Hayatını Geliştirme Sahası ve Sakarya Havzası sulak alanlarında gerçekleştirildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı I. Bölge Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi arasında yapılan protokol kapsamında; Genel Müdürlük teknik personeli, Sakarya Şube Müdürlüğü teknik personeli ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlileri ile öğrencilerinden oluşan 13 kişilik ekibin gerçekleştirilmiş olduğu sayımlardan elde edilen veriler bakanlık tarafından yayınlanması bekleniyor.

Sayımlar sonucu Sapanca Göl'ü kuş kirliliği ve hastalıklarının yayılmasını önlemek amacı ile plastik kuşkonmaz dikenleri satın aldı. Kuşlara zarar vermeden uzaklaştırmayı başaran bu ürün kullanımlar sonucu memnun kalındığı belirtildi. Kuş kovucu diken ve kuşkonmaz bariyer ile karga,güvercin,leylek vb kuşların uzaklaştığı belirlendi. Yaban hayatı geliştirme sahası bu üründen memnun olduklarını ve kuş problemleri yaşayan herkese önerdiklerini açıkladı. Plastik Kuşkonmaz dikenlerinin Kuşlarla mücadele de en etkili ürün olmasıda avantajı.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER