banner28

Sakarya Barosundan Çevre Paneli

Sakarya Barosu Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu tarafından “Günümüz Türkiye’sinde Çevre ve Kent Hakkı” konulu panel düzenlendi.

Sakarya Barosundan Çevre Paneli
banner3

Panele, Sakarya Üni. Çevre Müh. Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. MahnazGümrükçüoğlu, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şb. Gnl. Sekreteri Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Av. Can Atalay konuşmacı olarak katıldılar

Sunumunu Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu Başkanı Av.DilaraGarlı Özden’in yaptığı panelde, ülkemizde tarım açısından en verimli toprakların bulunduğu ovaların üzerine kurulmuş olan ilimizde yanlış yapılan kent planlaması sonucunda çevrenin gördüğü zararlar ele alındı.

Açılış konuşmasını Baro Başkan Yardımcısı Av. Yeliz Aydın İpek yaptı. Başkan Yardımcısı İpek konuşmasında Sakarya Barosu olarak toplumu ilgilendiren her konuda üzerine düşen sorumlulukların bilinci ile hareket ettiklerini ve bu yönde özveri ile çalışmayı devam edeceklerini belirtti.

TAKİP EDİYORUZ

“Baromuz bünyesinde faaliyet gösteren Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu kurulduğu günden bu yana ilimizdeki kentleşme ve çevre değişikliği düzenlemelerinin hukuka uygunluğunu yakından takip etmektedir.”

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

“Yapılan düzenlemelerin hukuka uygun olmasının yanında en temel hakkımız olan sağlıklı yaşam hakkının kısıtlanmaması konusunu önemsiyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Anayasal haklar ve hukukun üstünlüğü ilkesi ile ilimizde yapılacak çevre kent ve imar düzenlemelerinin yakından takipçisi olacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.” dedi.

BAŞKA DÜNYA YOK!

Panelde, ilk olarak Sakarya Üni. Çevre Müh. Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. MahnazGümrükçüoğlu söz aldı. Konuşmasında insan yaşamının hava, su ve toprak olarak üç ana unsura bağlı olduğunu belirterek kaynakların hızla tükendiğini vurguladı: “Şimdi bilim adamları Mars’ta su arıyor. Yaşamın olabileceği bir Dünya arıyoruz çünkü kaynaklar bu şartlar artında hızla tükeniyor. Maalesef başka bir Dünya yok ve biz bu elimizdekini korumalı, ekolojik dengeyi bozmadan yaşamayı öğrenmeliyiz.” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şb. Gnl. Sekreteri Yüksek Mimar Mücella Yapıcı ise konuşmasında uygulanan yanlış politikaların ile hem ülkemizde hem Sakarya’da ciddi sıkıntılara yol açacağı vurgusunu yaptı. :

ŞEHİRLERİMİZİN SINIRLARI BELLİ DEĞİL

”Bakın Kocaeli nerede bitiyor Sakarya nerede başlıyor bilemiyoruz. Şehirlerimiz o kadar büyümüşler ki artık sınırlarını bilemiyoruz. Bu doğru değil. Bakın Avrupa’ya uçsuz bucaksız toprakları var ama onlar iki odalı evlerde oturuyorlar. Neden paraları mı yok? Onlar bize borç veriyor ve biz o paralarla kendimize çokça odası olan büyük evler yaptırıyoruz. Sürekli tüketiyor, sürekli yenisini talep ediyoruz. “

SU PETROLDEN PAHALI!

Bunu yaparken ekolojik dengeyi düşünmüyor sadece ekonomik beklentilerle hareket ediyoruz. Ama farkında mısınız şu an aldığımız bir şişe suyun fiyatı petrolden daha pahalı? Artık dünya bu kaynaklar üzerinden şekilleniyor. Ülkeler politikalarını bu kaynaklar üzerine kuruyor. “ dedi.

AĞIR İŞLEYEN HUKUKİ SÜREÇ

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Av. Can Atalay’da özellikle büyükşehirlerde adete doğanın talan edildiğini, kent ve imar konulu pek çok dava açtıklarını buna rağmen ağır işleyen hukuki süreçte bu talanın önüne geçemediklerini belirtti.

Konuşmacıların ardından serbest kürsü ile dinleyiciler hem soru sordular hem önerilerini dile getirerek görüş alış verişinde bulundular. Panelin sonunda komisyon üyeleri tarafından katılımcılara teşekkür edilerek plaket takdim edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2015, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER