banner28

Sakarya Barosu'ndan Ferizli L Tipi Cezaevinde Bulunan Çocuklara Ziyaret

Sakarya Barosu ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol uyarınca Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi avukatlar Ferizli L Tipi Cezaevindeki tutuklu çocukları ziyaret etti

Sakarya Barosu'ndan  Ferizli L Tipi Cezaevinde Bulunan Çocuklara Ziyaret
banner3

 

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Elif Erdem Düzgün; Baronun Çocuk Hakları Merkezine Bağlı “Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Hukuki Yardım Çalışma Grubu’’ oluşturduklarını, cezaevinde tutuklu ve hükümlü çocuklara her ay düzenli olarak ziyaretlerde bulunup, hukuki haklarını anlatacaklarını ve sorunlarını dinleyip, sorularını yanıtlayacaklarını belirtti. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü olması nedeniyle yapılan basın açıklamasında da; cezaevine ilk ziyaretlerinin özel bir anlam taşıdığını, hukuki yardıma en çok ihtiyacı olan özgürlüğü kısıtlanmış çocuklarla bir arada olup yasal haklarını anlatarak ve sorunları tespit ederek bugünün daha da anlam kazandığını sözlerine ekledi.

Çocuk Hakları Merkezinin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü basın açıklamasının tam metni ise şu şekilde:

20 Kasım günü  1989 yılından beri dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Çocuk Hakları Sözleşmesi ve sonrasında kurulan BM Çocuk Hakları Komisyonu’nun tüm çalışmalarına rağmen, bugün çocuklar hâlâ toplumun istismara en açık ve savunmasız grubunu teşkil etmektedir.

Çocuklar dünyanın dört bir yanında, kimi zaman yoksullukla, kimi zaman eğitimsizlikle, fiziksel ve psikolojik istismarla, ihmalle karşı karşıyadır.  Çocukluğunu yaşaması gerekirken; çocuk yaşta evlendirilen, çalıştırılan, suça sürüklenen çocuklar toplumun kanayan yarası olmaya devam etmektedir.  Çocukları korumayı hedefleyen yasalar tek başına yeterli değildir. Zira yasal düzenlemeler kadar, yasaları uygulayanların ve  toplumun vicdanlı olması önemlidir. Suç mağduru olanlar kadar Suça Sürüklenen Çocuklara da toplum olarak kucak açmak gerekmektedir. Zira suça sürüklenen bir çocuğun rehabilite edilmesi, cezalandırılmasından çok daha önemlidir ve yolunu kaybetmiş bir çocuğun topluma kazandırılması hayati önem taşımaktadır.

Biz Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak bugüne kadar elimizden geldiğince hakları ihlal edilen ve desteğe ihtiyacı olan çocukların yanında yer aldık ve bundan sonra da aynı şekilde hukuki destek vermeye devam edeceğiz. Bu kapsamda geçmişte Sakarya Barosu ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolü hayata geçirmek için Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyeleri arasından “Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Hukuki Yardım Çalışma Grubu’’ oluşturduk. Ferizli L Tipi Cezaevindeki tutuklu çocukları ziyaret edip, hürriyeti kısıtlanmış çocuklara hukuki yardım çalışmalarına başladık. Biliyoruz ki, bir hayata dokunabilir, bir çocuğun karanlıktan aydınlığa giden yolunda köprü olabilirsek dünya değişir.  Biliyoruz ki; bir çocuk gülerse güler dünya..

Çocukların ağlamadığı bir dünya dileğiyle; Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak tüm çocukların 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününü kutlarız.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER