banner28

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformundan Mesaj!

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, asgari ücretin yükselmesi ve emekçilerle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformundan Mesaj!
banner3

İşte platformun açıklaması;

 

“Bugün bir yılı daha geride bırakıyoruz.

Bu yılda milyonlarca geniş üniversite kapılarında birikmeye devam ettiler. Tüm eğitim sisteminin sadece üniversite kazanma hedefine odaklanmasına rağmen, üniversite bitirenlerinde dışarıda kaldığı, milyonlarca gencin sonra derece azaltılmış kadrolara girebilmek için bir de tekrar tekrar sınavlara zorlandığı bir yıl daha geçti.

Yıldan yıla, üniversite mezunu işsizliğin genel işsizlik içindeki oranının arttığı, toplam iş gücü içinde gelinen nokta ise, asgari ücrete mahkum edilmiş milyonlarca ibaret…

Emek tescillerinin onayı alınmadan tespit edilen asgari ücret 1404 tl olarak ilan edildi. Yani günlük 50 lira bile tutmayan bir miktarla, insanların yaşanması, bekarların evlenmesi, çocuk sahibi olması, çocuk okutması bekleniyor. Bu vehamet üzerine ne denirse boş… Lakin durum aslında görülenden de vahim.

Asgari ücret aslında devletin emekçiyi sermayenin sömürüsüne karşı korumasını amaçlayan, ancak pratikte; işçiyi sermaye karşısında ölmeyecek kadar bir miktara razı etmeye yarayan, karın tokluğuna çalışmayı meşrulaştıran bir sistem.

Ancak AKP iktidarının 14 senedir uyguladığı neoliberal kapilatarist programlar sonucu, emek cephesi sermaye karşısında o kadar zayıflatıldı ki, tüm kamuoyu asgari ücret gibi bir kölelik sistemine razı edildi. İşte vahim olan iktidarın dibe vurmuş bu standardı dahil milyonlarca emekçiye fazla görmesidir.

Yine saklanmak istenen diğer bir vahim nokta ise 2017 ile birlikte başlayacak ‘Bireysel Emeklilik’ uygulamasıyla birlikte bu 1404 Tl’nin 53 Tl’sinin de asgari ücretten kesilerek yine gasp edileceği gerçeğidir.

Yani bu demektir ki milyonlarca asgari ücret kölesi, iğneden ipliğe her şeyin zamlanacağı 2017 yılı boyunca, aslında net 1350 lira sabit ücretle yaşamak zorunda kalacaktır.

Özetle; İktidarın en tepeden en aşağıya kadar tüm katmanlarında her türlü israfın pervasızca devam ettiği bir düzende, ülkenin emekçilerine asgari düzeyde yaşam hakkı dahi çok görülmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2016, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER