banner28

Sağlam: Ülkemizde Olağanüstü Sağlık Hizmeti Veriliyor

Ülkemizde kişi başına düşen sağlık hizmeti bedelinin Avrupa ve ABD’ye göre çok düşük olduğunu dile getiren Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam “Birçok gelişmiş ülkeye göre insanımıza ülkemizde olağan üstü bir sağlık hizmeti veriliyor.” dedi.

Sağlam: Ülkemizde Olağanüstü Sağlık Hizmeti Veriliyor
banner3

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreterliği Eğitim Birimi tarafından “Sağlık Turizmi ve Mülteci Sağlığı” konulu konferans düzenlendi. SAÜEAH Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Sakarya KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Hasan Bektaş, Tıbbi Hizmetler Başkanı Opr. Dr. Özcan Öktem, Mali Hizmetler Başkanı Ahmet Kemiksizoğlu, SAÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş, SAÜ Sağılık MYO Müdürü Doç. Dr. Selma Altındiş, hastane yöneticileri, hekimler ve sağlık personeli katıldı.

PAHALI SAĞLIK HİZMETİ TURİST GETİRİYOR

Doç. Dr. Selma Altındiş’in “Sağlık Turizmi ve Türkiye Perspektifi” konulu sunumuyla başlayan konferansta, sağlık turizminin önemi ve ülke ekonomisine katkısı üzerinde duruldu. Doç. Dr. Altındiş, sağlık turizminin yeni istihdam alanları oluşturduğunu ve son yıllarda ülkemizde yüzde 30’lara varan bir büyüme gösterdiğini dile getirdi. Birçok gelişmiş ülkede sağlık hizmetinin pahalı olduğunun altını çizen Altındiş “Sağlık hizmeti ülkesinde pahalı olanlar Avrupa ve ABD’li vatandaşlar, bu hizmeti çok daha hizmete alabildikleri ülkeleri tercih ediyor. Ülkemizde bu anlamda büyük avantaj sağlıyor. Gelecek dönemlerde sağlık turizmi daha çok konuşulacak. Ülkemize sağlık turizmi için gelenlere baktığımızda, en çok göz, ortopedi ve travmatoloji, ağız ve diş sağlığı gibi alanların başı çektiği gözleniyor.” dedi.

“ABD’DE HASTA OLDUNUZ MU BAŞINIZ BELADA”

Doç. Dr. Altındiş’ten sonra sokuşan Sakarya KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam “Sakarya’nın Sağlık Turizm Potansiyeli” üzerine açıklamalarda bulundu. İlimizde termal turizm alanlarının yanında göç transferleri nedeniyle birçok yabancı uyruklu vatandaşın hastanelerimizde sağlık hizmeti aldığını dile getiren Sağlam, ABD başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde, sağlık sigortası olmayanların derdine derman bulamadığını ifade etti. Sağlam “Birçok kişinin yaşamayı hayal edip arzuladığı gelişmiş ülkelerde hasta oldunuz mu başınız belada. Sağlık sigortanız yoksa, kimse size bakmaz. Sigorta şirketleriyle yaptığınız anlaşmalarla sağlık harcamalarınız karşılanır. Sözleşmenizde yer alan sağlık hizmetlerine göre pirim ödersiniz.” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE OLAĞANÜSTÜ SAĞLIK HİZMETİ VERİLİYOR”

Ülkemizde sağlık hizmetlerini ulaşılabilirlik ve bedeli bakımımdan dünyada en üst sıralarda olduğuna dikkat çeken Sağlım “Örneğin ABD’de, size bir şey oldu ambulansa ihtiyacınız var. Sağlık hizmeti sözleşmenizde ambulans hizmeti yoksa ambulans gelmez. Acil durumda gelse de parasını ayrıca ödemek durumundasınız. Her hastaneye istediğiniz gibi gidemezsiniz, istediğiniz doktora muayene olamazsınız. Bir MR veya Tomografi çektirmek için aylarca beklersiniz. AB ve ABD’de kişi başına düşen sağlık harcaması üç bin ila beş bin dolar arasında değişiyor. Ülkemizde bu rakam bin dolarlarda. Ülkemizde olağanüstü bir salık hizmeti veriliyor. Sağlık hizmetlerine ulaşa bilirlikte en üsteyiz. Bu yüzden sağlık turizmi alanında çok daha iyi noktalara gelebiliriz.” dedi.

 

AKREDİTASYON VE YATAK KAPASİTESİ ÖNEM TAŞIYOR

Yabancı ülkelerden birçok kişinin ülkemize tedavi olmak için geldiğine dikkat çeken Sağlam, sözlerin şöyle sürdürdü: “Sağlık tesislerimizin akreditasyonu ve yatak kapasitemiz yeterli değil. Bu konuda gerekli çalışmaları yapmalıyız. Almanya’da 300 termal merkez var. Bununla birlikte yatak kapasiteleri 750 bin. Bizde 2 bin civarında termal merkez var. Yatak kapasitemiz 100 bin. Bu örnek durumumuzu ortaya koyuyor. Gerekli çalışmalar yapılırsa, sağlık turizminden çok daha fazla gelir elde edebiliriz.” diye konuştu.

ENFEKSİYON VE VİRÜSLER GÖÇLERLE YAYILIYOR

SAÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş ise “Mülteci Sağlığı” konusunda bilgiler verdi. Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği’ni kurduklarını kaydeden Prof. Dr. Altındiş, bu kapsamda mültecilere ve yapancı ülkelerden gelen göçmenlere daha iyi sağlık hizmeti verebilmek içi tıbbi sekreterler başta olmak üzere sağlık çalışanlarına halk eğitim merkezleri aracılığıyla İngilizce ve Arapça dil eğitimi vereceklerini kaydetti. Suriye’de yaşanan savaşta bir milyon insanın yaşamını yitirdiğine ve büyük bir dram yaşandığını hatırlatan Altındiş “Sadece Suriye değil tabi, Irak, İran, Afganistan, Pakistan, Afrika ülkeleri, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan gibi birçok ülkeden Türkiye’ye göçler ve transit geçişlerle yapancı insanla geliyor. Bunların kendi ülkelerinde gelişmiş hastalık virüslerini taşıyarak buraya getirmesi söz konusu.” dedi.

ENDEMİK HASTALIKLAR PANDEMİK HALE GELDİ

HİV, tüberküloz gibi hastalıkların da artık ülkemizdeki dağılımının göçlerle değişmiş durumda olduğunun altını çizen Prof. Dr. Altındiş “Göçler insanlık tarihinde hep vardı, var olmaya da devam edecek. Mülteci sağlığı geniş bir konu bu alanda enfeksiyonların ve virüslerin yarattığı salgın hastalıklarla mücadele büyük önem taşıyor. Artık endemik diye bir hastalık kalmadı. Hastalıklar göçlerle taşınarak pandemik hale geliyor.” diye konuştu. Konferans, Sakarya KHB Uluslararası Hasta Birim ve Eğitim Birimi Sorumlusu Deniz De Asis’in “Mültecilerin Sağlık Hizmetlerini Kullanımı” başlığı altında verdiği bilgilerle son buldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2017, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER