banner28

Programda Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi Konuşuldu

Sakarya Halk Sağlığı Müdürlüğü Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı ile ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekti. Programda şu bilgilere yer verildi.

Programda Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi Konuşuldu
banner3

‘Diş ve diş eti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları, son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında,0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş gurubunda ilk sırayı almaktadır. Diş ve  diş eti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasının gerekliliği tüm dünyada genel kabul görmektedir.

            Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, 2014 yılında oluşturmuş olduğu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, toplumun ağız ve diş sağlığını geliştirmek amacıyla, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine, kademeli olarak florürlü vernik uygulanması, bu öğrencilerin  ağız ve diş muayenelerinin gerçekleştirilmesi, konu hakkında toplum farkındalığının ( öğrenci, veli vb.) arttırılması çalışmalarını başlamıştır.

Ülkemizde 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında 466.658 anasınıfı öğrencisinin ağız ve diş muayeneleri gerçekleştirilmiş, 276.946’sına florürlü vernik uygulanmış, 569.415’ine konu hakkında farkındalık eğitimleri verilmiş ve 541.584’sine diş fırçası ile macunu dağıtılmıştır.

İlimizde 2014-2015Eğitim Öğretim yılında 6.056 anasınıfı öğrencisinin ağız ve diş muayeneleri gerçekleştirilmiş, 4.141’ine florürlü vernik uygulanmış, 6.583’üne konu  hakkında farkındalık eğitimleri verilmiş ve 6.465’ine diş fırçası ile macunu dağıtılmıştır.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında da anasınıfı ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin ağız ve diş muayenelerinin yapılması ve bu öğrencilere, iki kez florürlü vernik uygulanması ağız ve diş sağlığı farkındalık eğitimi verilmesi kararlaştırılmıştır.

Uygulamanın Gerekçeleri

  1. Ağız ve diş hastalıkları, toplumuzda yaygın olarak görülen, genel sağlığı etkileyebilen ve koruyucu önlemlerle engellenebilen hastalıklardır.
  2. Çocuklarda en yaygın ağız ve diş hastalığı olan diş çürükleri ile ilgili tedbirlerin küçük yaşlarda alınması gerekmektedir.
  3.  Diş çürüklerinden korunmada; sağlıklı beslenme, düzenli diş fırçalama, diş hekimi kontrolü ve florür uygulamalarının birlikte gerçekleştirilmesi çok önemlidir.
  4. Diş yüzeyine uygulanan florünün, çürük oluşumunu önleyici etkisi bilimsel kanıtlanmıştır. Her yaşta güvenle kullanılabilen florürlü vernik, okullarda uygulanabilecek en uygun koruyucu yöntemlerden biridir.
  5. Bu programda, diş yüzeyine sürüldüğünde tükürük ile temas ederek kısa sürede sertleşen florürlü vernik kullanılacaktır.
  6. Florürlü vernik 6 aylık aralarla yılda iki kez çürük risk düzeyi yüksek olan çocuklarda ise

3 aylık aralarla yılda dört kez uygulanabilir.

 

                FLORÜRLÜ VERNİĞİN UYGULANAMAYACAĞI ÇOCUKLAR

  1. Alerjik reaksiyona bağlı olarak hastaneye yatmış olan ve astım hastalığı olan,
  2. Reçine ve çam fıstığına bağlı bilinen alerjisi olan,
  3. Vücudunda döküntüsü olan ya da dudaklarında, ağız içinde, dilinde ve diş etinde yarası bulunan,
  4. Soğuk algınlığı, grip veya suçiçeği gibi hastalıkları geçirmekte olan çocuklarda florürlü vernik uygulanması yapılmamalıdır. Ağız ve diş sağlığı, vücut sağlığının göstergesidir’.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER