PİYASAYA SÜRÜLEN SAHTE ALTIN ZİNCİR SAYISI ARTIYOR

Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, piyasa sürülen sahte altın zincir konusunda vatandaşlara ve esnafa uyarılarda bulundu.

PİYASAYA SÜRÜLEN SAHTE ALTIN ZİNCİR SAYISI ARTIYOR
banner3

Son zamanlarda tüm ülke çapında artan sahte zincir dolandırıcılığı sonrasında Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, vatandaşlara ve esnafa uyarılarda bulundu. Serbes, “Sahte altın özellikle zincir çok fazlalaştı, yoğunlaştı. Biz esnaflarımızla beraber emniyet mensupları ile bunları mümkün mertebe değerlendirmeye ve takip etmeye çalışıyoruz. Yalnız esnafı dahi kandıracak derecede profosyonelce yapılmış zincirler var. Has gümüşten yapılmış 10 mikron altın kaplama zincirler var. 10 Mikron kaplama altında çok ciddi bir kaplamadır. Hal böyle olunca esnaf da yanılabiliyor. Mihenk taşında da altın gösteriyor maalesef bu ürünler kendini. Bunu ancak ateşe vurmak lazım bu da çok uzun bir prosedür olduğu için çok aşırı bir terbiyeli bir göz olması lazım. Tezgahtar çalıştıran esnaflarımızı da buradan uyarmak istiyorum. Patenti var. Altın zincirdeki bütün özellikleri taşıyor ve patentli oluşu bu işin kalpazanlık için yapıldığının en büyük delilidir” diye konuştu.
"ESNAFIMIZ ÇOK DİKKATLİ OLMALI"
Sahte altın zincir konusunda esnafı uyan Başkan Serbes, “Esnafımızı bu konuda uyarıyoruz ve bilgilendirmeye çalışıyoruz. Patentli kaplama zincirlerin resimlerini kendi aramızdaki iletişim bloklarında devamlı gösteriyoruz. Çünkü maliyeti düşürmek için aynı zinciri farklı vilayetlere sunuyorlar. Kalpazanlarda maliyeti düşürmek için çok farklı modelden ziyade tek model üzerine yoğunlaşıyor. Bu modellerin resimleri esnafımızla paylaşıyoruz. Bu paylaşımların verimini alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2016, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER