banner28

Özel Adatıp Hastanesinde Girişimsel Radyoloji İşlemi Yapıldı

Özel Adatıp Hastanesi’nde tedavi olan 72 yaşındaki hastaya PTK (Perkütan Transhepatik Kolanjiografi) ve koledokta stentleme işlemi yapıldı.

Özel Adatıp Hastanesinde Girişimsel Radyoloji İşlemi Yapıldı
banner3

Uygulanan tedavi ile ilgili bilgiler veren Uzm. Dr. Ümit İpeksoy, “Tedavisi dış merkezde devam eden ve safra yolları alt ucunda tümör olan hastamıza ağızdan yapılmaya çalışılan ERCP (ağızdan girerek safrayı görüntüleme işlemi) başarısız olmuş. Hastaya daha önce bu yolla yerleştirilmiş olan stent ise tıkanmış durumdaydı.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Hastamızı ek ciddi sağlık problemleri olması sebebiyle ameliyat etme imkanımız yoktu ve safra yollarının acilen açılması gerekiyordu. Radyoloji ünitemize başvuran  hastaya ciltten bir iğne ile giriş yapılarak, ultrason yardımıyla safra yolları içerisine özel kataterlerle girildi. Girişimsel radyoloji işlemiyle hastamızın tümörünün olduğu yere stent konuldu ve safra yolları açıldı.”

Özel bazı malzemelerle uygulanan bu tedavi yönteminde anjiolarda kullanılan bazı tellerin, balon ve kataterlerin kullanıldığını ifade eden Uzm. Dr. Ümit İpeksoy, “Bu işlem yapılamasaydı hastamız büyük ihtimalle karaciğer yetmezliğinden kaybedilecekti.” dedi.

Hastaya uygulanan işlemin yaklaşık olarak 1 saat sürdüğünü ve hastanın aynı gün taburcu olduğunu sözlerine ekleyen Özel Adatıp Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ümit İpeksoy, girişimsel radyolojide hemen hemen tüm işlemelerde hastaların aynı gün taburcu olduğunu ve radyoloji  ünitelerinde  15 yıldır 1.000’in üzerinde hastaya girişimsel radyoloji  işleminin başarıyla uygulandığını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER