NRP Eğitimini Tamamlayan Sağlık Personeli Sertifika Aldı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, sağlık çalışanlarına yönelik Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulama Eğitimi düzenlendi. Eğitimi tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.

NRP Eğitimini Tamamlayan Sağlık Personeli Sertifika Aldı
banner3

İl Sağlık Müdürlüğü Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi tarafından doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tutan Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı- NRP) Uygulama Eğitimi düzenlendi. Üç gün süren eğitim açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü yaptı. Öğütlü, yenidoğan ölümlerinin azalmasında Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) eğitiminin öneminin büyük olduğuna dikkat çekerek bu eğitimler sayesinde yenidoğan ölümlerinin önlenebileceğini söyledi.

 

Sakarya İl Ambulans Müdürlüğü ile Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeline yönelik uygulamalı eğitime; Hatay Devlet Hastanesinde görevli Ebe Hatice Aydın, Hatay İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli Dr. Ufuk Bayraktar, Denizli Kayhan ASM’de görevli Dr. Mehmet Değirmenci, İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Sağlık Memuru Erkan Haydaroğlu, Denizli Devlet Hastanesinde görevli Dr. Mustafa Yorgancı, Zonguldak Kadın Doğum Hastanesinde görevli Anestezi Teknisyeni Kadri Çelik, Osmaniye Devlet Hastanesinde görevli Anestezi Teknisyeni Süleyman Erten, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Doç. Dr. İbrahim Caner, Yrd. Doç. Dr. Bahri Elmas ve Uzm. Dr. Meltem Karabay eğitimci olarak katıldı.

 

NRP eğitimcileri tarafından yenidoğana en uygun güncel yaklaşımlar ve uygulamalar aktarıldı. Yürütülen programlar ve çalışmalarla doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirmede önemli bir başarı elde edildiği ve bebek ölüm hızının azaltıldığının aktarıldığı uygulayıcı eğitimine; 15 Hekim, 2 Hemşire, 13 Ebe, 12 Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri ile 8 Acil Tıp Teknisyeni olmak üzere toplam 50 sağlık çalışanı katıldı. 


Uygulayıcı eğitimin son gününde uygulama ve yazılı sınav değerlendirilmesi sonucu sertifika almaya hak kazanan katılımcılar için düzenlenen törene; İl Sağlık Müdür Vekili Op. Dr. Özcan Öktem, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Mümtaz Seyda, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birim Uzmanı Maruf Menduh Sert, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Sühha Bostancı, Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sevda Gürsel ve NRP eğitimcileri ile kursiyerler katıldı. Uygulamalı kursu başarıyla bitiren personele sertifikaları verilirken eğitim ekibine teşekkür belgesi takdim edildi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER