banner28

MÜSİAD'dan 'Çok Katlı Sanayi Binası' Çıkışı!

Kısa adı MÜSİAD olan Sakarya Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Genç, katıldığı radyo programında, zemin etüdü gerçekleştirildikten sonra statiğine uygun binaların yapılmasını ve sanayicilerin de Sakarya’da çok katlı binalar yapabilmesi gerektiğini savundu.

MÜSİAD'dan 'Çok Katlı Sanayi Binası' Çıkışı!
banner3

Genç, “Belediyeler veya TOKi 6 katlı binalar yapabiliyorsa, Sakaryalı sanayiciler de yapabilmeli” dedi.

İşte MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç’in canlı yayında “çok katlı sanayi binaları”nın yapımını savunduğu, o çarpıcı açıklamaları:

“NEDEN ÇOK KATLI SANAYİ BİNALARI OLMASIN?”

“Neden 3 katlı sanayi binaları yapılmasın ki? Neden sınırlama getiriyorsunuz ki? Gökdelenler yapalım demiyoruz ama, zemin etüdü yapıldıktan sonra, Sakarya’da neden çok katlı sanayi binaları yapılmasın? Böylece toprak erozyonunun önüne geçilmiş olur bizim hem sanayii hem de tarım alanlarına ihtiyacımız var. Keza belediyeler veya TOKi 6 katlı binalar yapabiliyorsa, Sakaryalı sanayiciler de yapabilmeli. Biz bunu savunuyoruz.”

 

“GÖÇÜ NİTELİKLİ HALE GETİRMEK GEREK”

Programda “Sanayi mi? Tarım mı?” sorusunu cevaplandıran Ahmet Genç şunları söyledi:

“Sakarya ayrıcalıklı bir ildir. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Nitelikli göç alırsak, güzel işler yapmış oluruz. Türkiye sürekli gelişiyor. Bunun paralelinde Sakarya da gelişecek. İlimiz hak ettiği yerde mi diye sorarsanız, tabi ki hak ettiği yerde değil. İstanbul artık sanayiye doymuş bir kent. Bu nedenle sanayi Sakarya’ya gelecek. Bu bir gerçek. Gelecek sanayi göçünü nitelikli hale getirirsek, hızlı gelişiriz. Bu göçe karşı yöneticiler planlama yapmalı.”

 

“DİKEY BÜYÜME ŞART”

Ahmet Genç, canlı yayında yatay değil, dikey büyüme taraftarı olduğunun altını çizdi ve şöyle konuştu:

“Yatay büyümekten rahatsızız. Dikey büyüme taraftarıyız. Yatay büyüme tarım alanlarımızı heba edecek. Geri dönüşü de yok. Bu konuda baskı kuruyoruz. Tarım arazilerimizi koruyalım. Sanayi ve tarımı bir arada yürütülelim. Yeterince sanayi alanlarımız var…”

 

 “FUAR MERKEZİ BİR TEK SAKARYA İLE OLMAZ”

SASİAD’ın sık sık gündeme getirdiği Fuar Merkezi ihtiyacına da değinen MÜSİAD Şube Başkanı Genç, “SASİAD Fuar Merkezi konusunda bizimle paylaşım içinde olsaydı, elbette ki fikrimizi söylerdik. Bilemiyoruz, belki de bu saatten sonra bize de gelirler. Ancak Sakarya tek başına Fuar Alanını kaldırabilir mi? Hayır. Düzce, Bolu, Zonguldak, Bilecik gibi iller ile ortak hareket edilebilir. Sakarya ortada olduğu için avantajlı. Tabi ki bu avantajı iyi kullanalım ama, diğer illerle birlikte hareket etmek şart. Tarım alanı olmayan her yer Fuar Alanı için uygun olabilir.” şeklinde konuştu.

 

“ŞEKER FABRİKASI TAŞINMALI”

Canlı yayında Şeker Fabrikasının taşınması meselesine de yorum getiren Ahmet Genç, “Adapazarı Şeker Fabrikası kesinlikle taşınmalı. Bir kere çevre kirliği yaptığı aşikâr. Toprak kirliliği bile bu şehre verilen zararın göstergesi… Fabrika Pamukova’ya taşınabilir. Orası tarıma elverişli bir bölge. Kısacası Şeker Fabrikasının taşınması fikrini destekliyorum.”dedi.

 

“AVM’LER ŞEHİR DIŞINA ÇIKMALI”

AVM’lerin şehrin dışına taşınması gerektiğinin altını çizen Genç, “Alışveriş mantığı artık değişti. İnternetten alışverişler arttı. Eğer bu kaçınılmaz ise bunun önlemini almak lazım. Şehir dışına taşınmalı ama, tarım arazileri de heba edilmemeli. AVM’ler hayatın gerçeği ve kaçınılmaz. Bunu böyle kabul etmek lazım…” şeklinde konuştu.

 

“YÖNETİCİLER İÇİN HAZIR MUTFAK SAYILIRIZ”

Canlı yayında STK’lara fikir danışılmamasına tepki gösteren MÜSİAD Şube Başkanı Genç, şunları söyledi:

“Haddimizi biliyoruz. Sakarya’yı yönetmeye gelmedik, ancak yöneticilerimiz için biz bir hazır mutfak sayılırız. Bir bedel almıyoruz, aksine bedel ödüyoruz. Ciddi argelerimiz var. İstatistiki bilgilerimiz var. Bizden yararlansınlar. STK’ları platforma dönüştürme düşüncem var. Bunu gerçekleştirirsek, daha çok dikkate alınırız diye düşünüyorum.

Seçim zamanı bize gelen siyasiler, bizden dinlediklerini Çalıştay’a dönüştürsünler ve Ankara’ya taşısınlar. Kapılarımız herkese ardına kadar açık. Gelecek bütün müracaatlara açığız.”

 

“HEP BİRLİKTE ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM”

Ahmet Genç, canlı yayının sonunda, herkesi elini taşın altına koymaya davet etti ve şöyle konuştu:

“Sakarya’ya her anlamda sahip çıkalım. İlimiz yaşanabilir bir il olsun. Her fert işini düzgün yaparsa toplum düzelir, Sakarya da iyi bir noktaya gelir. Provokatif eylemlere kesinlikle izin vermeyelim. Çok göç alan bir il olmanın bereketinin bilincinde olalım. İlimizi sevelim. Yerel yönetimler ve STK’lar olarak elimizi hep birlikte taşın altına koyalım.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER