MÜSİAD Başkanı Coşkun'dan Ekonomi Paketi Açıklaması

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan “ekonomi paketine” ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MÜSİAD Başkanı Coşkun'dan Ekonomi Paketi Açıklaması
banner3

 

Coşkun açıklamasında şunları kaydetti:

 

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ve TBMM’ye sunulan “vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması, genç girişimcilere BAĞ-KUR desteği” gibi konularda düzenlemeler içeren Kanun tasarısı; görünüşte basit gibi duran, ancak milyonlarca insanı doğrudan etkileyen birçok soruna temas etmektedir.

 

Vergi ve prim cezalarına yönelik yapılacak olan yapılandırma, iç talebin artırılmasına sağlayacağı destekle ekonomiye ciddi bir katkı verecektir. Böylece bu değişiklik, Maliye ile Mükellef arasında bir “Vergi Barışı” olarak da nitelendirebileceğimiz önemli bir adım olacaktır. İş yeri açmak isteyen gençlere yönelik sunulan ilave prim desteği de genç girişimlerin önünü açmakla kalmayacak, aynı zamanda yatırım artışına sağlayacağı katkıyla ekonomik büyümeyi destekleyecektir.

 

65 yaş ve üzerine verilen aylıkların 266 TL’den 500 TL’ye çıkarılmasının da bu yaş grubunun refahı açısından çok önemli olduğunu ve bu düzenlemenin gelir dağılımın tabana yayılmasına katkı sağlayacağını ifade edebiliriz. Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1.000 TL ikramiye verilecek olması da hem iç talebin canlandırılmasına yönelik oldukça önemli bir adım olacak, hem de Dini Bayramlar öncesi emekli vatandaşlar adına önemli bir motivasyon olacaktır.

 

Son olarak; henüz çalışmaları süren “İmar Barışı” düzenlemeleri de milyonlarca vatandaşımızı doğrudan etkileyen ve devlet açısından da uzun yıllardır önemli bir sorun olarak bekleyen birçok meseleye çözüm olacaktır.

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER