Mühendisler Çalışmalara Devam Ediyor

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık yaptığı açıklamalarda “Karasu Ziraat Odası Ziraat Mühendislerimiz mahallelerde bahçeleri gezmeye devam ediyor” dedi.

Mühendisler Çalışmalara Devam Ediyor
banner3

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık yaptığı açıklamalarda “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Kapsamında Odamız Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisleri Serap Vildan Ersoy, Hilal Çekiç ve Tanju Kara Karapınar ve Karanlıkdere Mahallelerinde Danışmanlık Hizmeti verdiği çiftçileri ziyaret ederek bahçe gezileri yaptılar. Gidilen bahçelerde gözlemler yapılarak toprak Ph ölçümü yapıldı. Toprak Ph’ı bahçelerin eğim durumuna göre düşük olduğu gözlendi. Bölge yağışlarından toprakların yıkanması neticesinde topraklar asitleşmekte ve bunu gidermek anlamında kireç uygulaması yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yapıldı. Bahçelerde Budama konusunda eksiklikler olduğu, Filiz alma gibi Kültürel bakım önlemlerinin zamanında yapılmadığı ve yanlış budama aletiyle yanlış kesimler yapıldığı gözlemlendi”ded.

Arık “çiftçilerin yanındayız”dedi

Başkan Arık “Dalkıran ve Fındık Kozalak Akarı gibi zararlıların bahçelerde Ekonomik Zarar Eşiğinin üzerinde zarara neden olduğu tespit edildi.Bahçe gezileri sonucu yapılması gerek bakım işlemleri ve zamanı konusunda, Hastalık zararlı mücadelesi konusunda Danışman Çiftçiler bilgilendirildi ve eksiklikler kişilere rapor halinde odamız Danışmanları tarafından yazılı olarak bilgilendirilmek üzere kayıt edildi. Çiftçilerimizin ürün verimi konusunda her zaman Ziraat Odası olarak yanında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz”dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER