banner28

Miniklere Elektriğin Güvenli ve Verimli Kullanımı Anlatıldı

(SEDAŞ) Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş kapısını minik öğrencilere açtı ve elektriğin güvenli ve verimli kullanılması konusunda bilgiler verdi.

Miniklere Elektriğin Güvenli ve Verimli Kullanımı Anlatıldı
banner3

Kale  İlköğretim Okulu öğrencileri kendilerine anlatılan konuları ilgi ve dikkatle dinleyerek SEDAŞ yöneticilerini soru yağmuruna tuttular. Öğrenciler SEDAŞ’ın sahada ekiplerinin çalışmalarını ve elektrik dağıtım hizmetlerinin çok kolay olmadığını görsellerle izlediler. Ayrıca SEDAŞ’ın İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda belirlediği 10 Altın Kurala ait videoyu da dikkatle seyrettiler.  

SEDAŞ’TAN ÖĞRENCİLERE AÇIK KAPI

Ağaç yaşken eğilir atasözünden yola çıkılarak, ilköğretim okulu öğrencilerine enerjinin önemi, enerji kaynakları, elektriğin üretilmesi, verimli kullanılması, SEDAŞ’ın görevleri, faaliyetleri, elektriğin güvenli kullanımı anlatıldı. SEDAŞ’ı ziyaret eden miniklerin bilinçlendirilmeleri sağlanırken, elektrik kullanılması sırasında dikkat edilmesi gereken kurallara da dikkat çekildi. SEDAŞ Sakarya merkez kampüs içinde yer alan eğitim salonunda yapılan sunumlarla öğrencilere, SEDAŞ’ın faaliyetleri ve elektrik dağıtım sisteminin işleyişinin yanı sıra elektriğin verimli ve can güvenliği açısından dikkatli kullanımı da görsel anlatımlarla öğrencilere yansıtıldı. Verimli elektrik kullanımının doğaya, ülke ve aile ekonomisine de fayda sağlayacağı öğretildi.

110 ÖĞRENCİ SEDAŞ MİSAFİRİ OLDU 

SEDAŞ’ın açık kapı uygulaması kapsamında iki grup halinde SEDAŞ ziyaretine gelen  yaklaşık 110 öğrenciye, elektrik enerjisinin hayatımızdaki önemi, elektrik enerjisinin elde edilmesi, enerjinin verimli kullanılması, elektriğin dikkatsiz kullanılması halinde insan hayatında nelere mal olacağı, elektrik enerjisi kullanımı sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve SEDAŞ’ın yaptığı tesisler ve sahadaki ekiplerinin çalışmaları hakkında öğrencilere çeşitli bilgiler aktarıldı.

DAĞITIM FAALİYETİ VE 10 ALTIN KURAL ANLATILDI

Kale Koleji ilköğretim öğrencilerine, SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Ayhan Erkovan ve Kurumsal İletişim Uzmanı Burçin Başcı tarafından tanıtım yapıldı ve daha sonra elektrik dağıtım sistemiyle ilgili pek çok konuda bilgilenmeleri için Sakarya Şebeke Operasyon Bölge Sorumlusu İbrahim Bakkaloğlu tarafından öğrencilere İş Sağlığı ve Güvenliği ile pek çok konuda bilgiler verildi. Öğrencilere SEDAŞ’ın İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda belirlediği 10 Altın Kural da video eşliğinde anlatıldı.  

TEİAŞ İLE İŞBİRLİĞİ VE SEDAŞ’A TEŞEKKÜR

Minik misafirleri tarafından adeta soru yağmuruna tutulan SEDAŞ yöneticileri daha sonra ziyaret kapsamında öğrencilerin TEİAŞ İletim hatlarına ait sistemleri de görebilmeleri için TEİAŞ ile işbirliği yaparak, öğrencileri önce  TEİAŞ Yük Tevzi Müdürlüğüne bağlı SCADA merkezine daha sonra SEDAŞ Teknik Eğitim Merkezine götürdüler. Öğrencilere elektrik şebekesinin bilişim teknolojileri yoluyla artık uzaktan müdahale edilir hale de geldiği anlatıldı. TEİAŞ Yük Tevzi Müdürü İbrahim Bal’ın anlatımlarıyla Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce İllerinin elektrik şebekesini gören minik misafirler, SCADA sistemini uzay üssüne benzettiler. Ziyaret sonrası Kale Koleji yöneticisi Nermin Kuşcu ve öğretmenler, SEDAŞ’ın açık kapı uygulamasını çok başarılı bulduklarını belirterek, öğrencilerin bilgilenmesine katkı sağlayan SEDAŞ yönetici ve çalışanlarına, TEİAŞ yöneticilerine de  çok teşekkür ettiler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER