Mengen, Performans ve Şiddet Öğretmen Odası Gündeminden Çıkarılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, performans değerlendirme taslağının, mülakatın ve eğitimciye yönelik şiddetin eğitim camiasının gündemini meşgul ettiğini belirterek, “Öğretmen performans değerlendirme taslağı bir an evvel öğretmenler odasının gündeminden çıkarılmalı, eğitimciye yönelik şiddete kalıcı tedbirler alınmalı, vicdanları yaralayan mülakatla atamadan vazgeçilmelidir” dedi.

Mengen, Performans ve Şiddet Öğretmen Odası Gündeminden Çıkarılmalıdır
banner3

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Mengen, yönetim kurulu toplantısında, öğretmen kimliğini değersizleştiren uygulamalardan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Eğitim camiasının sıkıntılı bir süreçte, stres içerisinde olduğunu dile getiren Mengen, şunları söyledi: Kısa süreliğine de olsa sistemde performans modülü açılmış olup, genel merkezimiz öncülüğünde topladığımız yüzbinlerce imzanın da etkisiyle ve yapılan görüşmelerle tekrar sistem kapatılmış modül kaldırılmıştır. Öğretmen kimliğini değersizleştirme ihtimali çok yüksek olan taslak bir an önce geri çekilmelidir. Bunun kabul edilebilecek hiçbir yanı yok. Kim bunun kerametinden, faziletinden bahsediyorsa oturur sonuna kadar tartışırız. Ama öğretmen kimliğini örseleyecek, öğrenci öğretmene not versin, veli öğretmene not versin, öğretmen öğretmene not versin gibi bir yaklaşımı kabul edemeyiz. Çünkü öğretmen ve öğrenci arasında bir otorite, bir saygı ilişkisi vardır. Öğretmen rol modeldir, saygın kişiliktir. Ama siz öğrenciyi, öğretmene parmak sallayıp ‘kâğıtları çıkarın, hocalara not veriyoruz’ denilecek noktaya getirirseniz, bu, ülkeye yapabileceğiniz en büyük kötülük olur. Kimin aklıdır, kimin projesidir bilemiyorum. Ama performans değerlendirme taslağının doğru bir şey olmadığını, bunun bir an önce geri çekilmesi gerektiğini, öğretmenler odasını sinir küpüne dönüştüren ve öğretmenlerin kesinlikle ama kesinlikle taraftar olmadığı böyle bir şeyi dayatmanın, bunda diretmenin hiçbir anlamı yok. Bir an önce geri çekilmelidir. Çünkü bu maliyet üretiyor. Gönül veren kitlelerin gönlünü kırmak kimseye fayda sağlamaz.

Eğitimin her kademesinde artarak devam eden şiddet olaylarının, eğitimi merkeze alarak toplum yapımızı yeni baştan ve her açıdan gözden geçirmeyi zorunlu kıldığının altını çizen Mengen; Her defasında son olmasını temenni ettiğimiz ama giderek artan ve sıradanlaşan şiddet olaylarının, çocuklarımıza insan sevgisi, güzel ahlak ve erdemlere yönelik değerler kazandıracağımız eğitim kurumlarında yaşanıyor olması esef ve ibret vericidir. Şiddetin tasvip edilecek hiçbir yanı yoktur. Sorun, günübirlik tedbirlerle geçiştirilemeyecek kadar ciddidir. Bakanlık, bu tür olaylara karşı kalıcı önlemler almalı, çalışanlarına sahip çıkmalı, onları korumalıdır” ifadelerini kullandı.

Performans değerlendirme taslağının geri çekilmesi, eğitimciye şiddete yasal düzenleme yapılması talebiyle başlattıkları imza kampanyasının sona geldiğini hatırlatan Murat Mengen, performans değerlendirme taslağının, eğitimciye şiddetin ve mülakat konusunun öğretmenler odasının gündeminden çıkarılması çağrısında bulunarak sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER