banner28

Mengen: 'Hendek Muz Cumhuriyeti'ne Mi Bağlı'

Hendek’te ceza alan bir öğretmen için başka bir öğretmenin mağdur edilmesi olayının üzerine Eğitim Bir Sen Başkanı Murat Mengen basın açıklaması yayınladı.

Mengen: 'Hendek Muz Cumhuriyeti'ne Mi Bağlı'
banner3

Murat Mengen, Hendek’te okul değiştirme cezası alan bir öğretmene yer açmak için ilçe kaymakamlığı başka bir öğretmeni mağdur ederek yer değişikliği yapılacağını ifade etti. Mağdur edilen öğretmen okuldan ve öğrencilerinden ayrılmak istemediğini yetkililere bildirmiş olmasına rağmen sonuç almadığını ve baskıya maruz kaldığını belirten Mengen basın açıklaması yayınladı.

 

Murat Mengen’in yayınladığı basın açıklaması:

 

“Hendek’te yaşanan bir garip olayda, Gaffar Okkan Ortaokulu Öğretmeni hakkında, aynı binada ayrı zamanlarda hizmet veren Cumhuriyet İlkokulu öğrenci velilerinden birinin şikayeti üzerine yer değiştirme kararı verilmiştir. Ayrı zamanlarda eğitim verilmesine rağmen, iddiaya bağlı yer değiştirme, öğretmenin en başından suçlu ilan edilmesine sebebiyet vermiş ve bu öğretmen kendi okuluna bir şey almaya gittiğinde güvenlik görevlisi tarafından; “Okul Yönetiminin talimatı var! Okula giremezsiniz!” denilerek kadrosunun bulunduğu okula alınmamıştır.

Okul değişikliği cezası alan öğretmen için Hendek ilçesinde boş norm bulunmaması sebebiyle konuyla hiç alakası olmayan sırf ceza alan öğretmene kadro açmak için İlçe Kaymakamı tarafından başka bir öğretmen mağdur edilerek karşılıklı yer değişikliği uygulanmaya çalışılmaktadır.

Böylelikle bu olayın belki de gerçek mağduru bu öğretmenle yer değiştirilmesi istenen Abdurrahman Gürses İmam Hatip Ortaokulunda çalışan öğretmenimiz görünmektedir. Akşam saatlerinde ilgili öğretmenimiz aranarak; “Hocam siz yarın okula gelmeyin, Şehit Ali Gaffar Okkan Ortaokulu’na gidin!” denilmiştir. İlgili öğretmenimizin hiçbir suçu olmamasına rağmen ve herhangi bir şekilde kendisine görüşü sorulmadan, sırf genç olması öne sürülerek ve rızası alınmadan, her türlü sözlü baskıya maruz bırakılarak okulundan ayrılması istenmiştir.

Öğretmenimizin psikolojisi ve sağlığı ciddi şekilde etkilenmiştir. Öğretmenimiz öğrencilerinden ve okulundan ayrılmak istemediğini tüm yetkililerle paylaşmasına rağmen, hiçbir sonuç alamamış ve ucu açık cevaplarla geçiştirilmeye çalışılmıştır. Bir öğretmenin öğrencileri ile kendi iradesi hiçe sayılarak karar alınmış ve ilgili karar uygulamaya konulmaya çalışılmaktadır.

Yapılan bu uygulama, son günlerde öğretmenin itibarını ve değerini sürekli gündeme getiren Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’un da görüşleriyle ters düşmektedir. Bu garabet uygulama düzeltilmez ise, Hendek Kaymakamlığı Önünde, Eğitim-Bir-Sen Sakarya 1 Nolu Şube yöneticileri tarafından 9 Aralık Pazartesi günü  saat:12:00’da basın açıklaması yapılacaktır.

Saygılarımızla!”

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER