banner28

'Laf Değil İcraat Zamanı'

Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, “Depremin üzerinden yıllar geçti. Biz hala beylik laflar ederek deprem gerçeğini görmezden geliyoruz” dedi.

'Laf Değil İcraat Zamanı'
banner3

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, asrın felaketinin yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada orta hasarlı, hasar durumu bile belli olmayan deprem yorgunu binaların artık gündemden düşmesi gerektiğini söyledi. Bayrak, 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Depremin üzerinden yıllar geçti. Biz hala beylik laflar ederek deprem gerçeğini görmezden geliyoruz. Her binanın bir ömrü olduğunu hatırlattığımızda konut satmak için konuştuğumuzu ifade edenler oluyor. Oysa gerçek gün gibi ortada. Depremi yaşamış, hasar durumu bile net belli olmayan yüzlerce binada binlerce hemşehrimiz yaşıyor. Bu durumu değiştirecek adımlar atmamız lazım” dedi.

ÖZEL DÜZENLEME YAPILSIN

Sakarya’da deprem yönetmeliğine uygun yeni konutların 3 katlı olarak yapıldığını hatırlatan Başkan Bayrak “Yeni yönetmeliklerle üretilen konutlarda 3 kat şartı var ancak depremi yaşamış, nasıl onarıldığı bile belli olmayan binalar 4 veya 5 katlı. 1999 depremini yaşamış binaların dönüştürülmesi lazım. Yeni binalarda üç kat şartı olan bir kentte yüzlerce deprem yorgunu 5 katlı binanın olması tezat. Bu tezatın ortadan kaldırılması için belediyelerin, kanun yapıcıların bir sefere mahsus bir düzenleme yapması soruna büyük ölçüde çözüm olacaktır” dedi

İNSANIMIZI DÜŞÜNMEMİZ LAZIM

Deprem yorgunu binalarda yaşayan vatandaşları da mağdur etmeden adımların atılması gerektiğini belirten Bayrak “5 katlı binanı yık, üç katlı yeni bina yap dendiğinde kimse buna gönüllü olmuyor. Bu durumu ortadan kaldıracak adım atılmalı. Adına ister orta hasarlı ister deprem yorgunu binalar densin. Depremi yaşamış binalarla ilgili bir sefere mahsus düzenleme yapılmalı” dedi. Bayrak “İnsan merkezli bir yaklaşımla sorunun üstesinden gelinebilir. Çürük binalar ayakta iken depremle alakalı beylik laflar etmek, kimseye yarar sağlamaz” dedi.

KİMSE KUSURA BAKMASIN

Başkan Bayrak “ Deprem gerçeği görmezden geliniyor. Ne bilimsel açıklamalar ne de slogana dönüştürülmüş lafları gören duyan yok. Akşamdan sabaha müteahhitlerin önüne geçilmediği gibi kimse depremin izleriyle yaşadığımızı dile getirmiyor. Yaşadığımız şehre insanlara karşı sorumluluklarımız var. Kimse kusura bakmasın ama çözüm üretmesi gerekenler sadece laf üretiyor. Süslü lafları bırakıp icraat yapmamız lazım” dedi

Bayrak 17 Ağustos 1999 depreminde vefat edenlere rahmet derin acıyı yüreğinde hissedenlere sabır diledi

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER