banner28

Kontrole Çağrılan Hastaların Randevu Sorunu Çözülecek

Hastane başhekimleriyle bir araya gelen SKHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, polikliniklerde muayene olup kontrol için tekrar gelmesi istenen hastaların randevu sorunu yaşamaması için çalışma yapılması talimatını verdi.

Kontrole Çağrılan Hastaların Randevu Sorunu Çözülecek
banner3

MESAİ DIŞI POLİKLİNİK HİZMETİ

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği (SKHB) Genel Sekreterliği’ne bağlı hastanelerin başhekimleri, Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam’ın başkanlığında şubat ayı toplantısını gerçekleştirdi.  Toplantıya,  Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam ve başhekimlerin yanı sıra Tıbbı Hizmetler Başkanı Prof. Dr. Yusuf Yürümez, İdari Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Hacı Ali Kahya, Mali Hizmetler Başkanı Mustafa Necati Çolak ve uzmanlar katıldı. Kamu Hastanelerinde yapılan ve yapılması planlanan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, 1 Şubat’tan itibaren devreye giren Kamu Hastaneleri’nde Mesai Dışı Poliklinik Hizmeti Uygulamasının ilçe hastanelerinde de yaygınlaştırılması konusuna değinildi.

 

ACİLDE YATIŞ İŞLEMLERİ HIZLANACAK

Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam, hastanelerde bir diğer sorunun da kimliksiz hastalara sağlık hizmeti verilememesi olduğuna dikkat çekerek, mevzuat gereği başhekimlerin hastanelerde vatandaşları uyarıcı afişler ve görsellerle bilgilendirme yapması gerektiğine değindi. Acil servislere gelen hastaların yatış işlemi yaşanması durumunda işlemlerinin hızlandırılması konusunda çalışma yapılmasının gerektiğini kaydeden Sağlam, önemli sorunlardan birinin de polikliniklerde muayene olan hastaların kontrol için aynı doktordan sıra bulamaması yönündeki şikayetler olduğunu dile getirdi.

 

KONTROLDEKİ HASTA BEKLEMEYECEK

Hastane başhekimlerine bu konuda çözüm üretmeleri konusunda talimat veren Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam, “Hastalar sistemden randevu alarak polikliniğe gelip doktora muayene oluyor. Doktor 10 gün sonra kontrole gelmesini söylüyor. Ancak hasta yoğun olan branşlarda sistem üzerinden aynı doktora 10 gün sonraya randevu bulamaya biliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için muayene olan vatandaşımızı doktorumuz kontrole çağıracaksa orada gerekli kaydı yaparak hastaya ‘Şu gün, şu saatte kontrole geleceksiniz.’ derse durum çözülür diye düşünüyorum. Kontrole çağrılan hastaların sisteme yönlendirilmesi karşısında oluşan sorunlar bu şekilde çözülebilir. Bu konuda başhekimlerimizin de bir çalışma yapmasını istiyorum.” diye konuştu.

 

SAĞLAM: BİRLİKTE BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Tam kapasiteyle çalışan hastanelerde kış ayları nedeniyle servislerde yatak sıkıntısı yaşandığını kaydeden Sağlam, il içi ve il dışı hasta sevkleri konusunda daha hassas davranılması gerektiğini dile getirdi. Sağlam, hasta sevkleri konusunda hastaneler arası koordinasyonun daha da artırılmasının olumlu sonuçlar vereceğini belirtti. Kamu hastanelerinde görev yapan yönetici ve personelin büyük bir ailenin parçası olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam “Tüm çabamız, hep birlikte halkımıza daha iyi, daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunmak içindir. Bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Sağlık herkesin malumu çok geniş bir alan, güzel çalışmalar olduğu kadar eksiklikler veya aksaklıklar da olabiliyor. Birlikte bu eksikler ve aksakların da üstesinden gelerek, her zaman olduğu gibi özveriyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2016, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER