banner28

Koçberber 2015 Yılını Değerlendirdi

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2016 yılı 1. Olağan toplantısı Vali Vekili Mehmet Zeki Koçberber'in başkanlığında gerçekleşti.

Koçberber 2015 Yılını Değerlendirdi
banner3

Toplantıya, kurul üyesi daire müdürleri, işçi ve işveren sendikaları temsilcileri, Sakarya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, öğretim üyeleri ve Engelliler Konfederasyonu temsilcisi katıldı.

Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2015 yılı faaliyetleri değerlendirildi. İlimizde düzenlenecek işgücü yetiştirme kursları, girişimcilik eğitim programları, istihdamın korunmasına yönelik çalışanların sertifika programları ve tarıma yönelik kurs programlarıyla ilgili görüşmeler yapıldı.

Toplantının açılışında Vali Vekili Mehmet Zeki Koçberber, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 2015 yılı içerisinde Kurum aracılığı ile 15.770 kişi işe yerleştirildiğini, istihdamın artırılması ve geliştirilmesi faaliyetlerine destek olunması amacıyla önceki yıllardan çok daha fazla kurs ve program düzenlenerek iş arayanların istifadesine sunulduğunu ifade etti. Ayrıca, İŞKUR’un mesleki eğitim kursları ve uygulamalı girişimcilik eğitimleri ile Toplumun Yararına Programlarına 12.967 kişinin katıldığını ve bu faaliyetler için toplam 30.208.00 TL ödenek kullanıldığını belirtmiştir. Bunun yanında, bu ödeneğin yaklaşık 20 milyon TL si kısa süreli istihdam ve eğitim programı olarak adlandırılan Toplum Yararına Projeler de değerlendirildiğini, 16 ilçemizde 72 proje uygulanmış ve okulların temizliği, ağaçlandırma, mezarlık ve genel çevre temizliği gibi Kamusal hizmetlere destek olunduğunu ifade etmiştir.

Yeni yatırımlar ve işyerlerinin kapasite artışı nedeniyle 2016 yılı için daha fazla işgücü talebi alınmasının düşünüldüğü, yılın ilk ayındaki taleplerin bunu teyit ettiği, bu amaçla daha fazla kurs ve program düzenleyerek istihdamın olduğu her alandaki faaliyetlerin artırılması hedeflendiği belirtildi. Ayrıca, İşbaşı Eğitim Programı katılımcılarına verilen günlük ücretin 50 TL’ye çıkarıldığını ve bunun aylık bazda yeni asgari ücret olan 1.300,00 TL’ye karşılık geldiğinin belirtildiği toplantıda, yaklaşık 6 ay süreyle asgari ücret üzerinden ödemede bulunduğunu hatırlatarak, daha fazla işverenin ve iş arayanın bu fırsattan ve programdan yararlanması çağrısında bulunuldu.

Toplantı sonunda, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda 10.490 kişilik meslek kursu ve 750 kişiye yönelik de Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlemesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde değişen işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda, yeni alan/ dalın açılmasına ve bazılarının ise kapatılmasına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER