banner28

Kent Konseyi Erenler de bir araya geldi

Erenler İlçesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu Nehir Sefasında kahvaltılı programla bir araya geldi.

Kent Konseyi Erenler de bir araya geldi
banner3

Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kaytaz hedeflerini anlattı

Toplantının gündem maddelerinin okunmasının ardından Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kaytaz konuşmasını gerçekleştirdi. Kaytaz konuşmasında; “Bilindiği üzere Kent konseyleri; kent vizyonunun geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma, dayanışma, saydamlık, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek adına kurulmuş, siyasetten arınmış tamamen gönüllülük esasına dayanan bir sivil toplum kuruluşudur. Bu anlayış içerisinde bir araya gelen Kent Konseyimiz yeni dönemde Erenler halkının gözü kulağı ve sözcüsü olarak havasını soluduğumuz, suyunu içip ekmeğini yediğimiz Erenlerimiz için daha fazla neler yapabiliriz derdindeyiz. Bu hedef çerçevesinde Erenler Kent Konseyimiz sorunlarımızın tespit ve takipçisi olarak yönetime aktif katılım ve çözüm arayışında ortak aklı buluşturma faaliyetini sürdürecektir” dedi.

 

“Erenler, Geleceğin Marka İlçesi olacak”

Konuşmasının devamında Erenlerin geleceğin marka şehri olacağına inandığını belirten Kaytaz; “Erenler İlçemizin gündeminin en başlarındaKentsel Dönüşüm çalışmaları gelmektedir. Erenler Belediyesinin göstermiş olduğu vizyon ve öncülük hamlesi ile kentsel dönüşüm çalışmaları başlamış bulunmaktadır. Kent konseyi olarak Erenler ilçemize önemli değerler katacak kentsel dönüşüm hareketine halkımızın beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda gerekli katkı ve desteği en güçlü şekilde vermek istiyoruz. Değerli yöneticileri, işadamları, sivil toplum kuruluşları ve yenilikçi çalışkan halkı ile geleceğin marka ilçesi olacağına inanmaktayız. Bu duygular içerisinde ikinci dönem kent konseyimizin halkımıza hayırlı hizmetler getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 

“Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili gündem oluşturulmalı”

Erenler Kent Konseyinin Erenler Belediyesinin başlatmış olduğu Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili gündem oluşturması gerektiğini vurgulayan Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk konuşmasında; “Erenler, Kent Konseyi için mükemmel bir çalışma alanı. Özellikle Kentsel Dönüşüm Projesi ile Erenlerde Kent Konseyinin ses getirmesi gerekiyordu. Bu zamana kadar olmadı ama şimdiden sonra ciddi manada bu konuda çalışmanızı ve gündem oluşturmanızı istiyorum” dedi.

 

“Serdivan ile Erenler’in kıyaslanması doğru değil”

Başkan Öztürk konuşmasının devamında; “Erenlerde imara açık arazimiz çok fazla yok. Dar alanda sıkışmış bir ilçeyiz. Zaman zaman Erenler ile Serdivan karşılatırmaları yapılıyor. Ama Serdivanda ki şu an imara açık boş arazi mikarı Erenlerin tümünden çok daha fazla. O manada Serdivan ve Erenler kıyaslaması çok da doğru bir mantıkdeğil. Bizim yapacağımız tek şey mevcut yapılaşma olan yerlerde ne yapabilirizdi. Bununla ilgili de Bildiğiniz gibi Kentsel Dönüşüm sürecini başlattık. Türkiye’de bu manada onaylanan ilk Kentsel Dönüşüm Projesi bizimkisi. İlk ihaleye çıkılan ve inşaatlara başlanan belediyeyiz. Türkiyede şu an belediyelerin 6306 sayılı yasaya göre böyle bir Kentsel Dönüşümü bizden başka yok. En öncü belediye biziz. İnanılmaz bir hızla gece gündüz çalışmalar devam ediyor ve binalar yükseliyor. Büyükşehirlerde kurulmasına başlanan ve Şehrin tamamen yeniden tasarımı manasına gelen Kentsel Tasarım Müdürlüğünü Erenler Belediyemizde kurduk. İlçelerde de ilk kuran belediye biziz. Erenler Kent Konseyi olarak araziye sık sık çıkmanızı ve bu konularda gündem oluşturmanızı sizden rica ediyorum” dedi.

 

“Yaşanılabilir bir Erenler”

Toplantıda, Erenleri 2023 vizyonuna yakışır Dünya kentleri arasına sokmak ve yaşanılabilir bir Erenler oluşturmak adına STK ları, bürokratları, gençleri ve işadamları ile beraber ortak bir paydada buluşup gelecek nesillere aktarılacak bir Erenler inşa etme kararları alınırken, gündemin son maddesi olan Çalışma Grupları oluşturuldu. Son olarak dilek temenniler ile toplantı sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 06:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER