banner28

KAZAN'DAN TÜPRAŞ DAVASI AÇIKLAMASI

Sapanca gölünden hukuksuz su çektiği için SASKİ tarafından Mahkemeye verilen TÜPRAŞ davasında karar çıktı.

KAZAN'DAN TÜPRAŞ DAVASI AÇIKLAMASI
banner3

Kocaeli’de görülen dava da Körfez Asliye Ceza Mahkemesi TÜPRAŞ’ lehine karar vermesi üzerine açıklama yapan SASKİ konunun peşini bırakmayacaklarını ve istinaf mahkemesine başvuracaklarını açıklamıştı.

 

Konu ile ilgili MedyaRota.Com ‘a açıklama yapan Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan “Tüpraş’ın Sapanca’dan sanayi için su kullanması bir cinayettir. Buna rağmen ne yazık ki mahkeme böyle bir karar vermiştir. Ancak yolun sonu değildir. Açılacak istinaf mahkemesinde biz de müdahil olarak Sakarya’nın en değerlisini, İçme suyumuzu savunmak istiyoruz.” dedi.

 

HERKES SAHİP ÇIKMALIYDI!

Körfez Asliye Ceza mahkemesinden çıkan sonuç sonrasında MedyaRota.Com Genel yayın yönetmeni Ersin İbil’e bir değerlendirme yapan Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan “En başında bu yana bu konuda geniş katılımla bir kamuoyu oluşturulmalıydı. Ne Yazık ki biz bunu yapamadık. Müdahil olmak istediğimizde SASKİ meseleyi sadece kendi uhdesinde sürdürmeyi tercih etti. Ne yazık ki şimdi bu karara üzülüyoruz. Halbuki en başından bu yana daha geniş kitlelerle ortak değerimiz olan Sapanca için bir kamuoyu oluşturulabilirdi. Gelinen noktada biz yine de üstümüze düşenin yapmaya hazırız.” İfadelerini kullandı.

 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Sakarya Baro Başkanı Kazan karar sonrasında SASKİ’nin davet etmesi durumunda açılacak istinaf mahkemesine katılarak Baro olarak tüm güçleri ile davaya müdahil olabileceklerini söylediği açıklamasında “Görülen dava maalesef TÜPRAŞ lehine beraatla sonuçlandı. Ancak her şey bitmiş değil. Bundan sonraki süreçte konu açılacak istinaf mahkemesinde görülecek. İstinaf mahkemesi kararı bozup ilgili mahkemeye geri gönderme davası ya da onay davası değil. Bu davada mahkemesinde yeniden yargılama yapılacak. Burada eğer biz kendimizi iyi ifade edersek, SASKİ’nin başat aktör olması ve geniş kitlelerin, STK’ları olaya sahip çıkması ile oluşturulacak kamuoyu ile kendimizi anlatabilirsek inanıyorum ki istenen sonucu alabiliriz. Sakarya Barosu olarak SASKİ’nin bir çağrısı olursa bize düşen görevden kaçmadığımızın bilinmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2017, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER