banner28

Kaynarca Çiftçisinin Su Sorunu Çözülüyor

Kaynarca sulama göletlerinde yapılmayı planlanan kapalı sistem sulama sistemiyle alakalı incelemelerde bulunuldu.

Kaynarca Çiftçisinin Su Sorunu Çözülüyor
banner3

DSİ Bölge Müdürü Hayrettin Baysal , Kaymakam Kemal Şahin , Belediye Başkanı Zeynur Özel , Muhtarlar Derneği Başkanı Türkan Öner ve mahalle muhtarı ilçede bulunan sulama göletlerini gezerek gectiğimiz hafta toplantısı yapılanköylünün  sulama talebiyle ilgili incelemelerde bulundular. Okçular – Balcılar, Kulaklı, Turnalı göletleri başta olmak üzere ilçede bulunan göletlerden tarımsal sulama amaçlı kullanılması için plan ve projenin hazırlanması kararı alındı.

Sulama göletlerini inceleyen grup gezdikleri sulama göletleri ve etrafında  ile ilgili sık sık fotoğraf çekip not aldı. Kulaklı mahalle muhtarı Türkan Öner '' Mahallemizdeki eski sulama yalakları artık kullanılamaz halde , inşallah kapalı sistem sulama ile çiftçimizin yükü hafifleyecek ve daha etkili bir tarım yapacaklar '' dedi.

Kaynarca Sebze üreticileri birliği Başkanı Tuncay Yıldız '' Sebzeciler odasonı ilk kurduğumuzda çiftçinin en önemli sorununun su olduğunu biliyorduk , çiftçinin ekim yapması için suyu yoktu. Kaymakam Kemal Şahin'e bu talebimizi iletmiştik.İlçede yapılması planlanan kapalı sistem sulama sisteminin faydalı olacagına inanıyoruz. Çiftçimiz ekim masraflı olduğu için ekim yapmıyordu. Çiftçi zzellikle tankerler ile parayla su almaya gidiyorlardı,proje tamamlandığında bu maliyette ortana kalkmış olacak. Kapalı sistem sulama ile birlikte çiftçimiz daha fazla ekecek. İlçede üretimin 3-4 kat daha artmasını bekliyoruz. Seracılık ilçemizde yapılmıyordu bununla birlikte seracılığında başlayacagını tahmin etmekteyiz '' dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2016, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER