KARASU LİMANINDA SON DURUM

Liman Şantiye Müdürü Gökçen Erdem Limanda ki betonlama çalışmaları hakkında Hamle Gazetesinin sorularını yanıtladı.

KARASU LİMANINDA SON DURUM
banner3

HAMLE : Limanda son durum nedir? Çalışmalar ne durumda?

Gökçen Erdem; “Çalışmalarımıza Eylül ayı içinde başladık. Normalde inşaat süresi 18 ay ama biz 14 ayda bitirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki sene 2016’nın Kasım ayında bitirerek işletmeyi açmayı planlıyoruz. Şuan ki çalışmalarımız denizde ve karada olmak üzere 2 bölümde devam ediyor. Denizde tarama işlerimiz var. Bununla beraber rıhtımın derinliklerini eksi 11’e tarıyoruz. Yani buraya eksi 11 metre derinliğe girebilecek bütün gemiler gelebilecek. Bunla beraber rıhtımlarımız yapılacak. Gemilerin yanaşacağı kısımlar. Bunlar denizdeki işler. Karadaki işler ana mendireğimizin koruma betonu yapılıyor. Yaklaşık 1600 metre uzunluğunda bir koruma betonu var. Bunun yanında tali mendirek inşaatımız devam ediyor. O da bitmek üzere şu anda. Bunlar haricideki bütün inşaatımız karada. Karada öncelikle dolgu yapılacak. Belli bir kota kadar dolgu yapılacak. Dolgudan sonra işletmeye has binaların inşaatlarına başlanacak. Toplamda 11 bin metrekare bir inşaatımız var. İdari bina olsun, gümrüktür, yardımcı binalar, personel binaları, depolar ve işletmeye has diğer binalar yapılacak. Bunun haricinde bir şeyimiz yok. Gerisi alt detaylar. Önemli olan önümüzdeki Kasım ayında bitirip işletmeyi açmaktır” dedi.

HAMLE: Kibar Holding ve araba fabrikası düşünülüyor.Peki yatırımlar ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Gökcen Erdem; “Yani şuanda onlardan daha önce başka müşterilerimiz var zaten. Onlarda olsa daha iyi olur tabi. Şuan da görüşülen firmalar var.En başta Toyota var. Toyota kullanmayı planlıyor. Bunun haricinde gazi metal var. Bunların haricinde İstanbul ve İzmit’teki yüklere yönelik birçok müşteri var. Müşteri potansiyeli her geçen günde artıyor. İstanbul’da haydar paşa limanında çalışan bazı firmalar gelmeyi düşünüyor. Yeni yatırımlar yapacak sanayicilerin liman önünü açacak. Şuan yeni yatırım yapılması zor geliyor ama liman olduğu zaman yatırım yapılması daha kolay. Demir yolunun da bitmesi gerekiyor bu arada. Demiryolu da önemli” diye ifade etti.

HAMLE:  Bu liman bittiğinde sizce Karadeniz’in en önemli Limanı olur mu?

Gökcen Erdem; “Doğu Karadeniz bölgesindeki sanayi ile buradaki sanayi çok farklı. Sakarya’da sadece 17 tane organize sanayi var. Marmara, İstanbul, İzmit, Bursa, Bilecik, Bolu hepsine birden hitap edilebilir. Doğu Karadeniz’de böyle bir sanayi yok” dedi.

HAMLE: Halkın size son tepkileri nasıl?

Erdem; “Daha çok balıkçıların tepkisi vardı. Onlarda haklı olarak tepki gösterdiler. Buranın ilk inşaatı balıkçı barınağı olarak inşaata başladı. Daha sonradan Limana dönünce balıkçılar dedi ki bu bize yapılıyordu ama şimdi limana döndü biz dışarda kaldık. Haklı olarak öyle bir tepkileri vardı bildiğim kadarıyla. Ama şu anda ulaştırma bakanlığının yeni bir projesi var bir balıkçı barınağı yapacaklar galiba. Öyle bir proje yapıldığında onlarda istediklerini alırlar” diye konuştu.

HAMLE: Tahmini olarak liman bittikten sonra kaç sene içinde istenilen düzeyde çalışmaya başlanılır?

Erdem; “Tabi işletmeye geçtikten sonra ilk bir iki yıl müşterinin alışması olur. Tamamen ekonomiye bağlı. Yani ekonomi hızlı giderse tam kapasite çalışır. Buranın çünkü tercih edilmesi için birçok neden var. Buraya gelecek gemiler şu anda boğazı geçip Marmara da İstanbul ve İzmit tarafındaki limanlara yanaşacak gemiler. Buraya gelmesi durumunda boğazı geçmeyecek. Boğazı geçmemesi demek onlara en az 2 3 gün zaman kazandırması demek. Tabi deniz taşımacılığın da bu çok önemli bir süreç. Yani yükün ton başına maliyeti düşecek” dedi.

HAMLE: Limanın Karasu’ya büyük katkısı olacak mı?

Gökçen Erdem; “Elbette katkısı büyük olacak. Sakarya ilindeki ilk ve tek liman. Sakarya’da bir ilk bu. Liman nerde Karasu’da. En başta en büyük avantajı bu. Sanayiyi hızlandıracak. Sanayinin gelmesi demek işsizliğin azalması demek. Burada otomobil fabrikası düşüncesi var. Bilmiyorum galiba çalışmaya başladılar. Daha bir çok bekleyen var. Adam yatırım yapmak istiyor ama nasıl getirecek hammaddesini, nasıl gönderecek. Liman olması durumunda bu da hızlanacaktır. Karasu’da nüfus artışı olacaktır. Tersine göç artacaktır. İşsizlik azalır. Limanın kendisi içinde çok olmaz. Ama limana gelecek, Limandan yük getirecek yük götürecek firmaların ofisleri açılacak, sanayi artacak bu sebepten işsizlik azalır. Önümüzde ki süreçte bunu göreceğiz” diye ifadelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER