Kanbay: 'Yatırımcı Q Kıbrıslı Türk Ortak Bulmak Şartı İle İş Yapabilir'

Sakarya Müteahhitler Birliği Derneği üyeleri; KKTC Lefkoşe Büyükelçiliği’nde önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Kanbay: 'Yatırımcı Q Kıbrıslı Türk Ortak Bulmak Şartı İle İş Yapabilir'
banner3

Bir takım ziyaret ve sektörleriyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Kadir Savaş Başkanlığı’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Sakarya Müteahhitler Birliği Derneği üyeleri, burada ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşe Büyükelçisi Derya Kanbay’ı makamında ziyaret etti.

 

Kıbrıs’a yatırım imkânlarını öğrendiler

Sakarya Müteahhitler Birliği Derneği ve SATSO 34. Meslek Komitesi’nden oluşan 20 kişilik heyet; “İş ve Kültür Gezisi” kapsamında gittiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşe Büyükelçisi Derya Kanbay’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Büyükelçi Derya Kanbay’a Sakarya Müteahhitler Birliği’nin çalışmaları, üyelerinin yatırımları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaretlerinin amacı hakkında bilgi veren Başkan Kadir Savaş; üyelerinin Kıbrıs’a yatırım imkânlarını öğrenmek ve araştırmak için “İş ve Kültür Gezisi” düzenlediklerini söyledi.

 

Herkes Kıbrıs için çözüm istiyor

Kendisine yapılan ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşe Büyükelçisi Derya Kanbay; Yurt dışından, Kıbrıs’a gelen yatırımcılı zorluklar beklediğini ve yatırımcının burada ancak Q Kıbrıslı Türk ortak bulması şartı ile iş yapabileceğini vurguladı. Kıbrıs hükümetinin belli bir ekonomi politikası olmadığını ifade den Büyükelçi Derya Kanbay, “Burada iş yapmak Q Kıbrıslı Türk ortak bulma şartı aranırken, dışarıdan gelen birinin vatandaşlık alması ise çok zor.  Çünkü Kıbrıs’ta siyasi sınıflardan çok, aileler yönetime hakim. Yeni müzakere sürecinde ise herkes Kıbrıs için çözüm istiyor. Müzakere sürecinde ise şimdiye kadar olmadık bir şekilde ilerleme var. Kıbrıs Adası AB toprağı olmasına rağmen, Kuzeyi kontrol edilemeyen bir ada toprağı olarak görüyor. Türkiye ise müzakere sürecinde Kıbrıs’a belli ödeme desteği vererek geri adım atılabilecek sınırları da çizmiş durumdadır. Burada Belediyelerin çoğu da zor durumdadır” dedi.

 

Sakarya’nın tarihi KKTC’de

Aralarında Yönetim Kurulu Üyelerinden Murat Bayrak, Haldun Bilek, Ali Çelik, İbrahim Kahya, Zeynep Alkan ve SATSO Yönetim Kurulu üyesi Fatma Aygün Kahya’nın da bulunduğu ziyarette, Sakarya Müteahhitler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Savaş, günün anısı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşe Büyükelçisi Derya Kanbay’a “Sakarya Sanatsal Konsept’in Türk Kültürünü anlatan ‘Tepsili İbrik’ ile Sakarya’nın yöresel tadı olan Tuna Tan’ın ‘kabak ve ayva lokumu’ ile Sakarya İl Kültür Müdürlüğü’nün ‘Sakarya Tarihi’ni anlatan kitaplar hediye etti.

 

Elçilik, Sakaryalı müteahhitlere

Araziler ile ilgili bilgiler verdi

T.C.Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay’ın daveti üzerine ikinci kez elçiliğe giden Sakarya Müteahhitler Birliği, ziyaretin ikinci gününde ise Elçilik yardım heyetinden oluşan danışmanlar; KKTC’nde ticaret ve yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarını bekleyen zorluklardan, yasal uygulamalardan ve Adadaki gayrimenkul alım-satımlarındaki dikkat edilecek ana hususlar hakkında açıklamalarda bulundu. Özellikle adada arazi satın alımında öncelikle dikkat edilecek noktanın, arazinin ilk sahiplerinin kim olduğu noktasına vurgu yapan danışmanlar Türk ve Rumlara ait malların alım satımında ilerde sorun çıkmaması için resmi işlerde çok dikkat edilmesi, özellikle ilk sahiplerinin Türk olduğu arazilerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER