banner28

KADEM'den Suriyeli Kadınlara Yönelik Çalıştay

KADEM İl Temsilcisi Bilge Büdeyri, Suriyeli Kadın ve Ailelerine yönelik yeni bir entegrasyon projesi başlattıklarını belirterek, “Suriyeli Kadın ve Ailelerine Yönelik Toplumsal Entegrasyon projemiz ile misafirlerimizin entegrasyonunu sağlamak, eğitim, barınma, istihdam, sağlık gibi sosyal haklara ulaşılabilirliklerini arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

KADEM'den Suriyeli Kadınlara Yönelik Çalıştay
banner3

Kadın ve Demokrasi Derneği Sakarya Temsilciliği, Suriyeli Kadın ve Ailelerine yönelik ‘Toplumsal Entegrasyon Projesi’ başlığında bir çalıştay gerçekleştirdi. Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin de yer aldığı çalıştay ile ilgili değerlendirmelerde bulunan KADEM İl Temsilcisi Bilge Büdeyri, “KADEM Sakarya temsilciliği olarak, kadınların sosyal statülerini artırmayı hedefleyen, ailelerin birlikteliğini önceleyen, toplumsal sorunlara ve yaralara çözüm arayan bir sivil toplum kuruluşu olarak ülkemizde sosyal bir sorun haline gelen Suriyeli kadın ve aileleri ile ilgili bir projeyi hayata geçirdik” dedi.

Projeler Çok Önemli

Bilge Büdeyri açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Günümüz toplumsal sorunlarına baktığımızda Suriyeli kadın ve aileleri ile ilgili yürütülen ve yürütülecek olan sosyal projelerin çok önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. 2011’den bu yana olan süreçte Suriye’de yaşanan iç savaş ve çatışmalar sonucunda 2 milyona yakın insan göç ederek Türkiye’ye sığındı. Bu toplumsal sorun barınma, işsizlik, ırkçılık, nefret söylemleri, psikolojik travmalar vb. sosyo-psikolojik, sosyo-ekonomik sorunları da beraberinde getirmektedir.”

Yerelde Özel Stratejiler Geliştirilmeli

“Türkiye’ye sığınan Suriyelerin yaklaşık 4 bini Sakarya’da ikamet etmektedir. Kayıtsız olanlar ile birlikte bu sayının on binlere yaklaştığı ifade edilmektedir. Suriyeli kadın ve aileleri ile ilgili devletin sosyo-ekonomik politikaları mevcut. Fakat bu politikalar toplumsal entegrasyonu sağlamakta yeterli gelmemekte ve ülkemizdeki her kurum kuruluşun bu sorunu çözmeye yönelik yerele özel stratejiler geliştirmesi gerektiği düşüncesindeyim.”

Çözüm Odaklı Harekete Geçmeliyiz

Suriyeli Kadın ve Ailelerine Yönelik Toplumsal Entegrasyon projemiz ile misafirlerimizin entegrasyonunu sağlamak, eğitim, barınma, istihdam, sağlık gibi sosyal haklara ulaşılabilirliklerini arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Bu anlamda da yerel halkla oluşan çatışmaları ortadan kaldırmaya yönelik hedefler geliştirmektir. STK’lar, akademisyenler ve alanında uzman kişiler ile bir araya gelerek ortak akıl oluşturmak düşüncesindeyiz. Kısacası şehrimizdeki tüm kurum ve kuruluşları çözüm odaklı harekete geçirmeyi amaçlıyoruz.”

Emeği Geçenlere Teşekkür

“Bu kapsamda 5 Ocak Salı günü temsilcilik binamızda Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Valiliği, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezleri, İŞ-KUR, Yardımeli Derneği, İHH Vakfı ve Muhtarlar Derneği temsilcilerinin katılımıyla önemli bir çalıştay gerçekleştirdik. Sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirdik. Proje faaliyetlerimizden ilk olarak da Toplumsal Farkındalık seminerlerini 15 Ocak Cuma günü tarihinde SAMEK Eğitim ve Gençlik Merkezi eğitmenlerine verdik. Tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER