'İşletmelerde Kurumsallaşma ve Yeni Vizyon Arayışları'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi tarafından gerçekleştirilen “İşletmelerde Kurumsallaşma ve Yeni Vizyon Arayışları” konulu panel, SATSO Ali Coşkun konferans salonunda yapıldı.

'İşletmelerde Kurumsallaşma ve Yeni Vizyon Arayışları'
banner3

GENÇ: “Yeni çalışma modelleri üzerinde durmalıyız”

Moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Jeofizik Müh. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel’in yaptığı MÜSİAD Sakarya Şubesi’nin “İşletmelerde Kurumsallaşma ve Yeni Vizyon Arayışları” konulu panelin açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Ahmet Genç; Ankara’da ve Diyarbakır’da yaşanan bombalı saldırıyı şiddetle kınadıklarını dile gererek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar dilediklerini söyledi. Kurumsallaşmanın verimliliği artırdığını, profesyonelleşmeyi ve şeffaflığı da sağladığını ifade eden Ahmet Genç; “İçinde bulunduğumuz çağdaş ekonominin baş aktörü ve itici gücü özel sektördür ve bu sektörde kurumsallaşma, işletmeler için vazgeçilmez bir süreç halini almıştır. Bu bağlamda MÜSİAD Sakarya Şubemizin ev sahipliğinde düzenlenen panelimiz ilimiz iş dünyası temsilcilerine yeni çalışma modelleri üzerinde bilgi, tecrübe ve fikir paylaşımında bulunması hasebiyle önem arz etmektedir” dedi.

 

BERK: “Biz kurumsallaşmayı beceremiyoruz”

“İşletmelerde Elbirliği Sistemi” konusu el aldığı panelde Anadolu Topraklarında 1000 yıldır yaşayan millet olduğumuzu, bizden öncede yaşayan bir millet olduğunu hatırlatan Dersaadet Kültür Platformu Genel Başkanı Mehmet Kamil Berse “İşimizi biliyoruz, ama bunu kurumsal hale getirmiyoruz. Biz kurumsallaşmayı beceremiyoruz. Ticaret yaparken, bunu hakkıyla yapmalıyız. İşimizi yaparken, işi bilen hayırlı ortaklarla yapmalıyız. Çünkü Allah “İşinizde, 3. Ortağınız ben” diyerek ortaklığı teşvik etmektedir. Her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalıyız” diyerek, kurumsallaşma ve ortaklığın önemine değindi.

 

ALAYOĞLU: “Başarılı olmak için kurumsallaşmalıyız”

Panelde; "Aile İşletmelerinde Kurumsallaşma ve Yönetim" üzerine duran İstanbul Medipol Üniversitesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili, Medipol Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Nihat Alayoğlu; başarılı olmak için kurumsallaşmanın gerektiğinin altınız çizdi. Dünyada bütün sistemin kurumsallaşma üzerinde olduğunu ifade den Alayoğlu; “Sizin ortak olarak görmediğiniz kişiler, sizin ileride istemeseniz de ortağınız olacaktır. Türkiye’de bütün şirketlerin yüzde 99 Kobi, olup bunun yüzde 95’i ise aile şirketidir. Patronlar şirketin vizyonudur. Onun işi iş yapmak değildir. Başarının anahtarı ise kendin için doğru işi yapmaktır. İnsan sevdiği işi yapmalı ve nitelikli insanla çalışmalıdır. Başarılı olmak için şirket aileyi değil, aile şirkete tabi olmalıdır.

 

GÜRDOĞAN: “güven ve üreten bir toplum olmalıyız”

Maltepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazif Gürdoğan ise panelinde "İşletmelerde Yeni Vizyon Arayışları" üzerine durarak ; Türkiye’nin üretim gücünü büyütmesi ve artırması gerektiğini vurgulayarak; “Değişmeyi öğrenmeliyiz. Şirketlerimizi kurumsallaştırmalıyız. Dünün çözümü ise bugünlerin sorunudur. Siz Sakarya’nın Islama köftesini, dışarı çıkaramazsanız siz büyüyemezsiniz. Türkiye büyümesi için teknolojiye ayak uydurması gerekmektedir. Korkuyu artırmalı, güven ve üreten bir toplum olmalıyız” dedi.

MÜSİAD Sakarya Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet İşgüzar, Dönem Başkanları Mehmet Aracı, Necati Atalay, Halit İnci’nin De hazır bulunduğu; SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Terzioğlu ve Ömer Arslan, Sakarya GİAD Başkanı Gökhan Korkmaz’ında katıldığı panel sonrasında, Şube Başkanı Ahmet Genç tarafından konuşmacılara hediye takdiminde bulunularak, çekilen toplu fotoğrafla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER