banner28

İSEN, MÜJDEYİ VERDİ

Hendek Dikmen Yaylası’nda kayak merkezi yapılması için incelemede bulunan heyet raporu tamamladı. AK Parti Milletvekili Mustafa İsen, ilk raporun olumlu olduğu müjdesini verirken, kar sayımı için 2 yıl daha incelemenin süreceğini belirtti.

İSEN, MÜJDEYİ VERDİ
banner3

GELEN RAPOR SEVİNDİRDİ
Hendek Dikmen Yaylası’na kayak merkezi kurulması için AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen öncülüğünde başlatılan çalışmalarda önemli bir aşama geçildi. Şubat ayı başında bakanlıklardan gelen kalabalık bir heyet, rapor hazırlamak için Dikmen Yaylası’nda incelemelerde bulunmuştu. AK Parti Milletvekili Mustafa İsen, müjdeli haberi vererek, raporun kendisine ulaştığını ve hazırlanan ilk raporun olumlu sonuçlandığını belirterek, Dikmen Yaylası’nın Avrupa’daki Alpler’den başlayan ve Kafkasya’ya uzanan hat içerisinde yer aldığını belirterek, “Hendek Dikmen Yaylası’ndaki imkanlar Akdeniz Bölgesinde ve ülkenin en kuzeyinde yok. Hendek Dikmen Yaylası’nın bulunduğu çizgi, kayak merkezleriyle ünlü Alpler’den Kafkasya’ya uzanan çizgi üzerinde” dedi.
KARTEPE’DEN AVANTAJLI
Ülkemizde eskiden Uludağ ve Palandöken’in kayak merkezi olarak ün yaptığını, şimdi yeni projelerin hazırlandığını söyleyen Milletvekili İsen, “Şimdi Kayseri Erciyes de geliyor, 2020’de Erciyes’e Kış Olimpiyatları verilebilir. Bu tür projeler uzun vadeli projeler, bugün başlasak 4 yıl sonra çalışmalar biter ama biz işe iyi niyetle başladık. Ben eski Turizm Müsteşarı olduğum için bu konuya hakimim, mesela biz bu kayak merkezi çalışmalarını Sapanca Soğucak’ta başlatmadık çünkü orada bu potansiyel yok. Dikmen zirvesinden 360 derece bir yay çizin, her noktasında kayak yapılabilir, İzmit Kartepe’den avantajları daha fazla, ayrıca Dikmen’de zirveye çıkıldıkça daha az ağaç var, kayak merkezi yapılırken ya hiç ağaç kesilmeyecek ya da çok az ağaç kesilecek” ifadelerini kullandı.
‘2 SENE DAHA İNCELENECEK’
Hendek Dikmen Yaylası’nın İzmit Kartepe’den daha yüksek noktada bulunduğunu, an itibariyle Dikmen’de bir buçuk metrelik kar olduğunu da sözlerine ekleyen Milletvekili Mustafa İsen, “Heyet raporunu verdi, ilk rapor olumlu. Şimdi kar sayımı yapılacak, 2 sene boyunca Dikmen’deki kar yağışlarını izleyeceğiz, ayrıca yaz aylarındaki durumu da incelenecek. Bir kayak merkezinin aktif hale gelebilmesi için, yani kullanılabilir olması için 120 gün üzerinde kar olması lazım, Dikmen’de en az 120 gün kar olduğu şu andaki kar durumundan da anlaşılıyor. Olumlu sonuçlanan ilk raporun ardından eylem planı sürecek, Hendek Dikmen’in en büyük avantajlarından biri de hem İstanbul’a, hem de Ankara’ya yakın olması. Dikmen rekabet edebilir bir kayak merkezi olacak” dedi.
‘KAYSERİ’DEN HEYET GELECEK’
AK Parti Milletvekili Mustafa İsen, Hendek Dikmen Yaylası yakınlarında termal bir bölgenin varlığından da söz edildiğini ifade ederek, “Bölgenin yakınında bir termal imkanından da söz ediliyor, onu araştıracağım, amacım varsa termali kayak merkeziyle birleştirmek. Kültür ve Turizm Bakanlığından bir ekip, Gençlik ve Spor Bakanlığından bir ekip, Türkiye Kayak Federasyonundan bir ekip tarafından yapılan ilk incelemenin olumlu çıkması bizleri sevindirdi. Kayseri Erciyes’te, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan proje var. Kayseri eski Büyükşehir Belediye Başkanı, Milletvekilimiz Sayın Mehmet Özhaseki’ye ‘Kayak merkezi’ni nasıl işletiyorsunuz?’ diye sordum, Mart ayı içinde Kayseri’den bir heyet gelecek, onlar da Dikmen’de inceleme yapıp tecrübelerini aktaracak” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER