banner28

İnsan Beslenmesinde Hayvansal Gıdaların Önemi

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, ‘İnsan Beslenmesinde Hayvansal Gıdaların Önemi’ konulu basın açıklaması yaptı.

İnsan Beslenmesinde Hayvansal Gıdaların Önemi
banner3

Açıklamasında; 

Artık doğru beslenme ve sporun, hayatımız için olmazsa olmaz  olduğunu kaf dağındaki sağır sultan bile duydu. İnsanımız, özellikle çocuklarımız beslenme konusunda doğru bilinçlendirilmelidir. Hayvansal  gıdaların (et, süt, yumurta ,balık)olmadığı bir beslenme rejimi düşünülemez. Tabii ki sebze, meyve, tahıllarla, kuru yemişleri de unutmayacağız. Bugünkü konumuz gerek zeka hücrelerinin gerekse kemik ve de kasların gelişimi için hayvansal gıdaların öneminden bahsedeceğiz. İnsanlarda zeka hücreleri anne karnında doğuma kalan son 1/3 ile doğumdan sonraki ilk dokuz ayda oluşur. Proteinli gıdalar yani et, süt, yumurta, balık  annenin beslenmesi için çok önemlidir. Diğer gıdalarda da protein mevcuttur. Fakat biyo yararlılığı  hayvansal gıdalara göre düşüktür. Yani vücudun hayvansal proteinlerin dışındaki proteinden bitkisel proteinden faydalanma oranı düşüktür. Proteinler çocuklarımızın gerek kasları gerekse kemikleri için de önemlidir. Proteinlerin yetersizliğinde kısa boylu, bodur bir nesil olarak hayatta devam ederiz. İlerleyen yaşlarda ise ,yine yukarıda bahsettiğim proteinlere ve de içlerindeki vitamin, mineral maddelere ihtiyacımız devam etmektedir. Bağışıklığımızı oluşturan antikorlarında yapı taşı proteindir. Derimizin de proteinlerden oluştuğunu unutmayalım. Dünyamızda milyarlarca dolar estetik konusunda harcadığımızı  herkesin malumudur. Kimse derinin sağlığını korumak için sağlıklı beslenmeyi aklına getirmez. Çocuklarımız Amerikalıların da söylediği gibi marketlerdeki çöp yiyeceklerle karınlarını doyuruyorlar. Yazılı ve de görsel medyadaki reklamlar buna çanak tutuyorlar. Hep birlikte ülkemizin halkının sağlığını bozuyoruz. Teknolojik gelişmelere paralel olarak ,artan gıda üretimi ,insanlar tarafından ,kontrolsüz ve de  bilinçsiz bir şekilde tüketiliyor. Bu da salgın bir şekilde  obez bir toplum olmaya hızlı bir şekilde ilerliyoruz.

  İnsanlarımız bu şekilde yanlış beslenmeyle nereye kadar devam edecek. Sağlık bakanlığının bütçesi her yıl sürekli artıyor. Bu ülkenin  nüfusunu  oluşturan biz vatandaşlar, sağlığımızı doğru beslenmeyle koruyarak,bu ülkenin vergilerinden oluşan bütçeye olumlu yönde katkıda bulunabiliriz.Sporu hayatımızın içine sokalım .Sağlıklı yaşam için en az beslenme kadar önemlidir.Sağlıklı ,mutlu ,huzurlu yarınlar dileriz’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER