İl Sağlık Müdürlüğü'nden O Habere Cevap

Hastanede fotoğraf alınmasına yetkililer tarafından izin verilmediği gerekçesiyle Sakarya Halk Gazetesi’nde yayımlanan ‘Hastanelerde Zulüm Devri’ başlıklı habere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından cevap verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden O Habere Cevap
banner3

İl Sağlık Müdürlüğü, Sakarya Halk Gazetesi’nin ‘Hastanede Zulüm Devri’ başlıklı haberine ilişkin açıklama yayımladı. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü imzalı açıklamada, hastane içerisinde hasta hakları açısından mahremiyet göz önünde bulundurularak Sağlık Bakanlığı tarafından fotoğraf ve görüntü alınmasına izin verilmediği belirtildi.


Hüseyin Cumalı’nın haberine ilişkin yayımlanan açıklama şu şekilde;
Basında çıkan bazı haberlere göre ilimiz hastanelerinde basın mensuplarına karşı hukuk dışı davranış iddialarını araştırmak üzere inceleme başlatılmıştır. Hastane içerisinde hasta hakları acısından mahremiyet göz önünde bulundurularak Sağlık Bakanlığımız tarafından fotoğraf ve görüntü alınmasına izin verilmemektedir.
Özellikle acil servislere gelen hastaların mahremiyetleri daha ön planda olduğundan basın mensuplarının da bu konuda daha hassas davranacaklarını umarak, iddia konusu ile ilgili personele hizmet içi eğitim verilmek üzere başhekimlerimize resmi yazı gönderilmiştir. Basının haber alma özgürlüğü doğrultusunda mevcut kurallar ve kaidelerle yürürlükte olan yasalar çerçevesinde hareket edilmesi yönünde hastanelerimizde gerekli çalışmaların yapıldığını, kamuoyunun bilgisine sunarız.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER