banner28

Hizmet-İş Sendikasının 41. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Emek Konukevinde gerçekleştirilen Kuruluş Yıldönümü programına  HAK-İŞ Konfederasyonu ve  HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan , Kurucu ve Onursal Genel Başkan Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Hizmet-iş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir ve Şube Sekreteri Resul Yüksel katıldı.

Hizmet-İş Sendikasının 41. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı
banner3

Programda Genel Başkan Mahmut Arslan konuşmasında şunları söyledi;

 

“41. YILIMIZA ONURLA, HAYSİYETLE VE GURURLA GİRİYORUZ”

“Bugün sendikamızın kuruluşunun 41. Yıldönümündeyiz” diyen Arslan, “Sendikamızın kurulduğu günden bugüne sürdürdüğü mücadele ve gayret, yaptığı faaliyetlerle 41. Yılımıza onurla, haysiyetimizle, gururla giriyoruz.

“HİZMET-İŞ BÜYÜK BİR DAVANIN ADIDIR”

Arslan, “HİZMET-İŞ büyük bir davanın adıdır. Salt kuru içi boş bir sendikanın ötesinde bir mana ifade ediyor. Büyük bir samimiyetle kurulmuştur.

 “TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARINI YÜREĞİMİZDE HİSSEDEREK BİR YOL HARİTASI OLUŞTURDUK”

Taşeron mücadelesinde HAK-İŞ’in ortaya koyduğu mücadeleyi ve başarıyı asla küçümsememek gerektiğini dile getiren Arslan, “Taşeron olarak çalışan işçi kardeşlerimizin yaşadığı sorunları yüreğimizde hissederek bir yol haritası oluşturduk. 2014 yılında başlattığımız büyük bir kampanya ile mücadelemizi güçlü bir şekilde meydanlara yaydık. Ulusal ve uluslararası arenada katıldığımız bütün toplantılarda taşeron konusunu gündeme getirdik, ÖSP sistemine kesin olarak karşı çıktık. Bu istikamette, bu samimiyetle yürüdüğümüz mücadele 2017 yılının Aralık ayında taçlandı. Meclisten çıkan tarihi kanunla beraber taşeron şirketlerde çalışan arkadaşlarımız kadroya alındılar. Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla önemli bir reforma imza atılmıştır. 1 milyona yakın işçi kamuda istihdam edildi” dedi.

“ENFLASYON ORANINDA ZAM EN DOĞAL HAKKIMIZ”

Taşerondan kadroya geçen işçilere 2020 yılına kadar altışar aylık dönemler halinde yüzde 4’lük zamlar yapılacağını hatırlatan Arslan, “Geçen yıl gerçekleşen yüksek enflasyon, yaşanan ekonomik darboğaz, dövizdeki yükseliş, hayat pahalılığı ve işsizlik gibi olumsuzluklar bizi yeni arayışlara itmişti. Onun için hükümetten daha önceki yıllarda gerçekleşen enflasyon oranlarına  yaklaşık bir çözüm olan yüzde 4+4’ün 2019 yılı için yeniden gözden geçirilmesini ve toplu sözleşmelerde uygulanacak yüzde 4+4 rakamlarının en az açıklanan enflasyon oranı olan yüzde 20,30 oranında artırılarak işçilerimizin, emekçilerimizin kayıplarının bir nebze olsun giderilmesini talep ediyoruz. Kadroya yeni geçen işçiler için de enflasyon farkının uygulanmasını istiyoruz. Hükümetimizden talebimiz taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın, KİT’lerde çalışan kadro alamamış arkadaşlarımızın ücret zamlarının enflasyon oranında artırılması. Bu bizim en doğal hakkımız. Biz bunu sonuna kadar ısrarla savunmaya devam edeceğiz. Bu konuyu çözmemiz gerekiyor. Bakanlarımızı, AK Partili milletvekillerimizi ziyaret ederek sıkıntılarımızı anlattık. Amacımız bunu kullanarak mağduriyet oluşturmak değil, anamızın ak sütü gibi helal olan kadrolarımızın bize verdiği haklardan yararlanmaktır” dedi.

HÜSEYİN TANRIVERDİ: TÜRKİYE’Yİ KURTARMAK ADINA YOLA ÇIKTIK

Kurucu ve Onursal Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Sendikamız HİZMET-İŞ’in 24 Ocak 1979 yılında kurulduğunu anımsatarak, Sendikamızın kurulduğu yılı hem HİZMET-İŞ adına, hem de Türkiye adına önemli olayların yaşandığı bir tarih olarak değerlendirdi.

 “HİZMET-İŞ, TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN İTİBARINI ARTTIRAN BİR SENDİKA OLMUŞTUR”

41. yılında da Sendikamızın üye sayısını arttırarak devam edeceğini belirten Tanrıverdi, “HİZMET-İŞ Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olmuştur. Bu ancak takım ruhuyla gerçekleştirilebilirdi. Aynı ruhta buluşulduğu için böylesi güzel sonuçlar elde edilmiştir. HİZMET-İŞ, Türkiye’nin ve dünyanın itibarını arttıran bir sendika olmuştur” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER