banner28

Herkesin Maaşı, Bakkalın Yükü Artacak

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, bu ay asgari ücretli, emekliler ve kamu çalışanlarının zamlı maaşlarla ile sevineceğini ama küçük esnafın yükünün artacağına dikkat çekti.

Herkesin Maaşı, Bakkalın Yükü Artacak
banner3

Başkan Akdardağan, “Yeni yıldaki beklentilerimizi daha önce açıklamıştık. Bu beklentilerimizin içerisinde en önemsediğimiz esnaf ve sanatkarımızın, özellikle bakkal esnafımızın primindeki artıştır. Hükümet asgari ücretli çalışanının maaşını 1.300 liraya çıkardı ve 110 lirasını karşılayacak. Ama esnafımızın Bağ-Kur primindeki artış ise yüzde 35’lere dayandı. Asgari ücretin 1.300 TL'ye çıkmasıyla 2016 yılında en düşük Bağ-Kur primi 568,22.- TL oldu. Bağ-Kur primlerini ödemekte zorlanan esnaf ve sanatkarlarımıza gelen yük net 128 TL olmuştur. Zaten zor şartlarla ayakta durmaya çalışan bakkal esnafı, teşvik ve desteklerle hayata tutunmaya çalışıyor. Esnafımız bu yükü kaldıramaz. Hükümetin bu konuda uzatacağı eli bekliyoruz. Esnafın sırtındaki yükün azalması beklerken, yükümüz böyle artması bizi kara kara düşündürüyor” dedi.

 

Bakkal ve küçük esnafın artan prim artışı nedeniyle yükünün yüzde 5.58 yükseldiğine dikkat çeken Akdardağan, “Bu ay her kesim maaşlarına yapılacak artış ile sevinecek ama, bakkal esnafının yükü artacak. İstihdam sağladığımız çalışanlarımız verilecek olan 110 TL’lik destek küçük esnafında hakkı olmalı. En yüksek primi biz esnaflar öderken, en düşük emekli maaşını da biz alıyoruz. Burada bir orantısızlık var. Yine de ayakta kalarak mesleklerimizi icra etmenin ve ekmeğimizin kazanmanın mücadelesini veriyoruz. Bu-Kur primlerinin yeniden değerlendirilmesini ve en azından primlere yapılan artış kadar destek verilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER