banner28

'Her Türlü Bedeli Türk Milleti İçin Ödemeye Hazırız!'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Mart tarihinde bir televizyon kanalında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nu da hedef alarak, 16 Nisan referandumunda hayır yönünde oy kullanacak olanları "terörle işbirliği" yapmakla suçlaması üzerine hukukçulardan ve barolardan tepki sesleri yükseliyor.

'Her Türlü Bedeli Türk Milleti İçin Ödemeye Hazırız!'
banner3

"HAYIR" TERCİHİNİ REFERANDUMDAN KALDIRIN!                               

Barolardan yükselen tepkilerden biri de Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan'dan geldi. Türkiye Barolar birliği Başkanı Feyzioğlu'na ve "hayır" yönünde oy kullanacak tüm vatandaşlarımıza yöneltilen bu suçlamayı asla kabul etmediklerini ifade eden Başkan Kazan: "Eğer “Hayır” demek teröre destek olmak demek ise ve bu tercihi hukukçuların halka anlatması bir suç ise, neden “Hayır” tercihini referandumdan kaldırmıyorsunuz? Hayır tercihini referandumda tercihler arasına koyarak neden bu suça ortak oluyorsunuz?" diye sordu.

"HUKUK DEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Bu tarz söylemlerin düşmanlık ve ayrışmaya neden olduğunu, toplumsal barışı ve huzuru yok edeceğine dikkat çeken Başkan Kazan: "Biz hukukçular ülkemizin ve çocuklarımızın yarınları için hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayacağız! Pes etmeyeceğiz! Bin kez kırsalar da körpe dallarımızı Hukuk demekten vazgeçmeyeceğiz." diyerek hukuk ve demokrasiden asla ödün vermeyeceklerine vurgu yaptı.

"HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIZ"

"Türkiye Barolar Birliği Sayın Başkanı’nın nezdinde, 'Hayır' tercihini kullanacağını ifade eden ve bu düşüncesini halkla paylaşan herkes 'bedel ödeyeceksin' sözü ile tehdit edilmiştir. Bu tehdit hepimize yönelmiş bir tehdittir." diyen Başkan Kazan, Feyzioğlu'na desteğini ifade ettiği basın açıklamasına yine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun: "Her türlü bedeli Türk Milleti için ödemeye hazırız. Türk Milleti dışında hiç kimseye minnetimiz, hiçbir makam-mevki sahibinden bir ikbal beklentimiz yoktur. Tek borcumuz, Allah'a olan can borcumuzdur, vadesi geldiğinde onu da verir alnımızın akıyla gideriz.” sözleri ile son verdi.

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan'ın yayımlamış olduğu basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

 

"ENDİŞE VERİCİ"

Sayın Cumhurbaşkanı'nın 13 Mart 2017 tarihinde bir Televizyon kanalında yaptığı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nu ve Anayasal tercihini “Hayır” yönünde kullanacak olanları hedef alan, terörle işbirliği içinde gösteren açıklamalarını ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği adına endişe ve üzüntü içinde izledik.

"BU NASIL HALKOYLAMASI?"

Buradan sormak isteriz; Anayasaya dayanarak halkın önüne “evet” ve “hayır” seçenekli iki tercih sunduğunuz halde nasıl olur da “’Hayır’ diyenler terörle aynı yerdedir” diyebiliyorsunuz?

Bu nasıl bir Halkoylaması?

"NEDEN SUÇA ORTAK OLUYORSUNUZ?"

Eğer “Hayır” demek teröre destek olmak demek ise ve bu tercihi hukukçuların halka anlatması bir suç ise, neden “Hayır” tercihini referandumdan kaldırmıyorsunuz? O halde “hayır” seçeneğini halkoylamasından çıkarın ve tek seçenekli “evet” tercihli bir halkoylaması yapın ve adına da “Türk Usulü Referandum” deyin! Halkoylamasında “Hayır” demek ve özellikle hukukçuların bu değişikliği halka anlatması bir suç ise eğer, bu seçeneği referandumda tercihler arasına koyarak neden bu suça ortak oluyorsunuz?

TOPLUMSAL BARIŞIMIZ TEHLİKEDE

Bir Hukukçu olarak gerçekten çok üzgünüz! Ülkemizin yarınları için çıktığımız bu yolda derin bir keder içindeyiz. Asıl mesele şu ki halkoylamasından çıkan sonuç ne olursa olsun bu düşmanlık ve ayrışma nedeniyle toplumsal barışımızı ve huzurumuzu ülkemizin geleceğini kaybediyoruz! Ancak biz hukukçular ülkemizin ve çocuklarımızın yarınları için hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayacağız! Pes etmeyeceğiz! Bin kez kırsalar da körpe dallarımızı Hukuk demekten vazgeçmeyeceğiz. Yağmalansa da tüm gençliğimiz “barış huzur ve demokrasi” demekten yorulmayacağız.

"KİMSEYE MİNNETİMİZ YOK"

Türkiye Barolar Birliği Sayın Başkanı’nın nezdinde, “Hayır” tercihini kullanacağını ifade eden ve bu düşüncesini halkla paylaşan herkes “bedel ödeyeceksin” sözü ile tehdit edilmiştir. Bu tehdit hepimize yönelmiş bir tehdittir. Kabul etmiyor ve TBB’nin Sayın Başkanı Metin Feyzioğlu’nun dediği gibi diyoruz; “her türlü bedeli Türk Milleti için ödemeye hazırız. Türk Milleti dışında hiç kimseye minnetimiz, hiçbir makam-mevki sahibinden bir ikbal beklentimiz yoktur. Tek borcumuz, Allah'a olan can borcumuzdur, vadesi geldiğinde onu da verir alnımızın akıyla gideriz.”

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER