HAYVANCILIKTA PROFESYONELLEŞME ZAMANI!!!

Her işte olduğu gibi ,hayvancılıkta da gelecek profesyonel yetiştiricilerin elinde olacaktır.

HAYVANCILIKTA PROFESYONELLEŞME ZAMANI!!!
banner3

Ülke olarak profesyonel yetiştiricileri artırdıkça ,hayvancılıktaki her türlü verim süt,et,yumurta,balık v.b.paralelinde artacaktır. Bu da yetiştiricilerin karlılığını artıracaktır.Karlılık artıkça sektöre olan bağlılık ve de gençlerin sektöre yönelmesi artacaktır.Halk bu sayede daha çok hayvansal gıdaya ulaşacak.Her türlü hayvansal ürünün ,İhracatı da tekrar gündeme gelecektir.Hayvancılığa bağlı birçok sektör ekonomik açıdan yeniden canlanacaktır.

Hayvancılık sektöründe işletme sahiplerinin ya da işletme personelinin yapmış olduğu , üretim esnasında yapılan birçok bilinçsizce yanlış uygulamalar, hayvancılık işletmesini bazan çok ciddi zararlara neden olmaktadır.Örnek verilecek olursa üretici küflü silajı işletmedeki hayvanlara verip hastalanan hayvanların bir kısmının ölümüne yol açabiliyor.Ya da işletmedeki hayvanların sağım hijyenine uymayarak hayvanların süt verimini ortadan kaldırabiliyor.Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Bu zararlardan ötürü işletme zaman zaman kapanma noktasına kadar geliyor.İşletme sahibinin yeterli birikmiş sermayesi yoksa kapatıyor. Kapanan her işletme ülke kaynaklarının maalesef heba olmasına yol açmaktadır.

Üreticilerin eğitiminde,Üniversiteler,Halk eğitim merkezleri,Veteriner Hekim odaları, açacakları kurslarla değişik alanlarda binlerce üreticiyi eğitebilirler.Eğitimin sonuçları ileriki zamanlarda ortaya çıkacaktır.Buradan eğitimden amaç ,üreticiyi doğru bilgilendirmek ,kalifiye bir eleman olarak üretime yöneltmektir.

Devletin yapacağı yasal düzenlemelerle sayısal olarak 10 ya da 20 başın üzerindeki işletmelerde sığır,koyun,keçi,arı,balık tavuk v.b.

türlerde bu tip kurslar zorunlu hale getirilebilinir.Ayrıca yeni gelişmelerden haberdar etmek için ,devamında bu kurslar üç ya da beş yılda bir kez tekrar edilebilinir.

Bu yöntemle ülke kaynakları boşu boşuna heba edilmediği gibi ,üreticinin karlılığı artıkça ,hem üretici kazanacak hem de ülke kazanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER