banner28

Göreve Hazırlar

Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Hamza Uğur ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Taner Vatangül, Karasu Yerel Basınına, Karasu Belediyesinde faaliyete geçen Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünün genel yapısı ve işleyişi ile ilgili bilgi verdiler.

Göreve Hazırlar
banner3

Uğur; “Bilindiği üzere Karasu Tarım ve Turizm ile anılan Ülkemizin gözde ilçelerinden bir tanesi. Karasu, son yıllarda adını sanayileşmede de duyurmaya başladı. Biz artık Tarım, Turizm ve Sanayileşmeyle adımızdan söz ettiren bir ilçeyiz. Bu yapılaşmalarla birlikte Karasu’da yaşayanları birinci derecede etkileyen çevresel faktörlerin olumsuz etkilerini de düşünmek gerekirdi. Karasu Belediye Başkanımız Sayın Mehmet İspiroğlu’nun önderliğinde böyle bir Müdürlüğü hizmet çatımız altında kurduk ve faaliyete geçirdik” dedi.    

Karasu Belediyesi’nin 03.11.2016 tarihli  Meclis Toplantısı ile oluşturulmasına karar verilen Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü; Hızlı nüfus artışı ve buna bağlı olarak enerji, eğitim, çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, artan görüntü, hava, su kirlilikleri gibi Karasu’da yaşayanları birinci derecede etkileyen çevresel faktörlerin olumsuz etkilerini gidermek amacı ile Ocak 2017 tarihinden itibaren Karasu Belediyesi çatısı altında faaliyete geçti.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu; “Modern kent anlayışı bilincinin İlçemizde üst düzeylere yerleşmesi amacı ile verimli olacağına inandığımız bir müdürlüğü Belediyemiz bünyesinde faaliyete geçirdik” dedi.

İspiroğlu; “Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz, İlçemizde geri dönüşüm özelliğine sahip tüm atıkların doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesi, eğitim çalışmalarıyla toplum bilincinin geliştirilmesi ve bu duyarlı yaklaşımın kalıcı alışkanlıklar haline getirilmesi doğrultusunda hizmete geçmiştir. Faaliyet alanlarından biri olan inşaat yıkıntı atıkları ve hafriyat taşımacılığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Karasu Belediyesinin ortak çalışması ile kontrol altına alınacaktır. Müdürlüğümüz, takibi altında bulunduğu çalışmalarla İlçemize büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyim” dedi.  

“Hafriyat Firmaları ile Toplantı” 

Çalışmalarını bir an önce başlatan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ilk olarak Hafriyat Firmalarıyla bir araya geldiler. Karasu Belediyesi Meclis Salonunda 21 Şubat 2017 Salı günü yapılan bilgilendirme toplantısında 2872 Sayılı Çevre Kanunu gereğince uyulması gereken kurallar Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Hamza Uğur ve Karasu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Taner Vatangül tarafından Karasu’da bulunan hafriyat firmalarına aktarıldı.

 “Cam Atık Kumbarası”

Çevre Sağlığı için atıkların kaynaktan ayrı toplanması gereğine vurgu yapan Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu; “İlçemiz sınırları içerisinde cam atıkların toplanması ve geri dönüşümü amacı ile 150 adet cam atık kumbarası 25 Şubat 2017 tarihi ile belirlenmiş yerlere konuşlandırılmıştır. Çevre sağlığı için bu atıkların toplanması önemlidir. İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızdan cam, cam şişe vb. gibi atıklarını normal çöp konteynerleri yerine cam toplama kumbaralarına atmalarını önemle rica ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER