Geyveli Kereviz Üretcisi Tarım Bakanı Çelik İle Konuştu

Geyve Safıbey Mahallesinde çiftçilik yapan Selami Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile telefonda görüşerek Kereviz üretimi ile Hayvancılık hakkındaki sıkıntılarını iletti.

Geyveli Kereviz Üretcisi Tarım Bakanı Çelik İle Konuştu
banner3

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Haftada en az bir defa, belirli bir saat aralığında 0 530 104 37 80 nolu hatta yapılacak aramalara şahsen cevap vereceğini” belirtmesinden sonra Geyveli kereviz üreticisi Selami Çelik ile telefonda görüşerek Ankara’ya davet etti.

 

İlçe Tarım’a Ziyaret

 

Geyve Safıbey Mahallesinde ikamet eden ve kereviz üreticiliği yapan 38 yaşındaki Selami Çelik beraberinde Safıbey Mahallesi Muhtarı ve Sulama Birliği Başkanı İsmail Aşçıoğlu ile kereviz üreticisi İbrahim Demir’le birlikte İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamdi Yel’i ziyaret ederek Bakan Çelik ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Üretime Destek İstiyoruz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan’ı Faruk Çelik ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında kısa bilgiler aktaran kereviz üreticisi Selami Çelik, desteklemenin arazi üzerinde değil de,  üretime destek yapılması gerektiğini  ifade etti.

 

Modern Tesis Beklentisi

 

Çelik 25 dekarlık alanda üreticilik yaptığını, Kereviz üretiminin yüzde 80 ininin karşılandığı Geyve bölgemizde daha teknolojik ve modern tesisler ile bu işi yapmak istiyoruz dedi. Ülkemizde Çamurlu haliyle tarlada üretilen kerevizin temizlik işlemlerinden geçerek paketli hale getirildiği tesislerin olduğu böyle bir tesisin Geyve Safıbey’de kurulmasının kendi işlerini kolaylaştıracağı gibi üretimi de teşvik edeceğini kaydetti.

 

Atık ürünler değerlendirilemiyor

 

Geyve ilçesinde sezonunda bir günde 40-70 ton kereviz üretildiğini ifade eden Çelik, satılan ürünlerimize diyecek bir şey yok, ancak kereviz başta olmak üzere, domates, biber, ve her türlü zerzevat’tan satış yapılanların haricindekileri bir atık değerlendirme tesisimiz olmadığı için çöpe döküyoruz. Bu aslında milli kayıptır. Bölgede olsa bir turşu fabrikası bir atık işleme tesisi bu ürünlerimiz ekonomiye kazandırılmış olur dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER