banner28

Geyve'de Kereviz Sorunları Masaya Yatırıldı

Geyve Kaymakamlığı Kültür Merkezi Toplantı Salonunda, İlçedeki yetiştiricilerin katıldığı “Kereviz yetiştiricilerinin karşılaştığı sorunlar ve çözümleri” ile ilgili bir seminer düzenlendi.

Geyve'de Kereviz Sorunları Masaya Yatırıldı
banner3

Toplantıya:  Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Araştırma Merkezinden Bölüm Başkanları, Araştırmacılar, Uzmanlar, Doktorlar; Gürsel Çetin, Zühtü Polat, İbrahim Sönmez,  Gülay Beşirli. Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, İl Müdürü Yrd. İsmail Kaya, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şb. Md. Ayşe Öztürk, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şb. Md. Şeref Kurt. Geyve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hamdi Yel, Ziraat Müh. Ümit Erol ile kereviz üreticileri kalabalık bir gurup olarak katıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Md. Yrd. İsmail Kaya açılış konuşmasında şunları söyledi: ” Öyle bir toprak yapısına sahip yaşıyorsunuz ki. Verimli dört arkeolojik kuşaktan birisi de Geyve – Pamukova Ovalarımız. Sakarya Nehrinin suladığı meyvecilik ve sebzeciliğin hakim olduğu, 36 bin dekar bağcılığı ile Sakarya İlinde bütün meyve ve sebze kalemlerinin ambarı durumundadır. Uzun zamandır yetiştiricilik yapıldığı için üreticiler belli bir bilinç düzeyinde olmakla beraber, değişen ve gelişen bitki kalemleri deseni içerisinde de bazı yenilikler devreye girebiliyor. Kereviz, çilek, enginar gibi. Bunlarla ilgili sahalarda bazı sorunlar var. Bu sorunların çözümü ile uğraşan araştırma enstitümüzdeki kıymetli uzmanlarımızı ve sahada uygulayan siz değerli üreticilerimizi bir araya getirmek, bir bilgi akışı sağlamak, tersine akışla sizlerin sorunlarınızın araştırmacılar tarafından gündeme alınmasını temin etmek amacıyla sizleri buraya topladık. Katılımlarınız için teşekkür ederiz.”

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünden gelen uzman konuklardan İbrahim Sönmez; ” Kereviz Yetiştiriciliği ” , Gürsel Çetin ; ” Kereviz Zararlıları ” Zühtü Polat; ” Kereviz Hastalıkları”, Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ayşe Öztürk; ” Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi ” ile ilgili sunumunu yaptı.

Katılımcı üreticiler, yeri geldiğinde sunum yapan uzmanlara sorularını yönelterek bilgiler aldı.

Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir, konuşulan konu başlıklarının kısa bir değerlendirmesini yaparak, Geyve İlçesinde Tarım ve Hayvancılığın önem ve boyutuna vurgu yaptı. Çiftçilerin karşılaştıkları tüm sorun ve taleplerde İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini ifade ederek tüm teknik personelimizin çiftçilerimizin hizmetinde olduğunu belirtti. Daha sonra İl Müdürü kereviz üreticilerinin yönelttiği soruları cevapladı.

Seminer tamamlanmasından sonra da, üreticiler uzmanlar ile bire bir görüşerek yönelttikleri sorulara cevap aradı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER