banner28

Gereksiz Antibiyotik Yazılmıyor

Akyazı Devlet Hastanesi’nde de kullanılmaya başlanan beta testi sayesinde hastalara hekimler tarafından gereksiz antibiyotik yazılmıyor.  

Gereksiz Antibiyotik Yazılmıyor
banner3

5 DAKİKADA BELİRLENİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından yurt genelinde başlatılan Akıllı Antibiyotik Kullanımı uygulamasıyla sağlık tesislerine ve aile hekimlerine 5 dakikada Beta Testi ölçümü yapan kitler dağıtıldı. Kulak burun boğaz, çocuk hastalıkları, gribal enfeksiyonlarla ilgili hastalara doktor tarafından test uygulanırken, test sonucu pozitif çıkan hastalara antibiyotik yazılıyor. Gereksiz antibiyotiğin insan sağlığına verdiği zararı önleyerek, antibiyotik tüketimini azaltmak için yapılan çalışma Akyazı’da da kullanılmaya başlandı.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ZARAR

Akyazı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yavuz Tepeçınar, dünyada antibiyotik kullanımında ülkemizin kötü durumda olduğunu hatırlatarak, akıllı antibiyotik kullanımının önemini vurguladı. Tepeçınar ''İnsan organizmasındaki floralar (bakteri toplulukları) savunma sisteminin temelini teşkil eder. Kullanılan antibiyotikler hastalık sebebi bakterileri etkisiz hale getirirken diğer faydalı bakterileri öldürmektedir. Bu da insan vücudunda savunma zaafına sebep olmaktadır. O yüzden antibiyotik yüzde 100 de 100 gerekiyorsa kullanılmalıdır. Aksi takdirde faydadan çok zararı olmaktadır. Dünyada antibiyotik kullanımında ülkemiz kötü durumda olup hep beraber akılcı antibiyotik kullanımını gerçekleştirmeliyiz.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2017, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER