Genç Müsiad Ekonomiyi Anlattı

Genç MÜSİAD’da düzenlenen içimizden biri programında  Sakarya Genç MÜSİAD başkan yardımcısı  Muhammed Sandıkçı ekonomide takip edilmesi gereken parametler ve sektörler bazında 2016 ekonomik verilerini üyelere sunum yaparak anlattı.

Genç Müsiad Ekonomiyi Anlattı
banner3

Program da ekonomi ile ilgilenen herkesin merak ettiği tarım dışı istihdam nasıl geldi ?, enflasyon çift haneyi görür mü ?,FED Faizleri ve işsizlikte azalma var mı ? başlıca işlenen konular arasındaydı.

Mali sektörün en önemli sorunu faiz

Sandıkçı konuşmasında “Mali sektörümüzün en önemli sorunu ,yüksek ve dengesiz faiz sorunudur dedi, enflasyon seviyesinin 2 katını bulan faizler yüzünden kredi kullanılmıyor, kullananlar geri ödemekte zorlanıyor ve üretim düşüyor. Bu düşük üretimde faiz yükünden kaynaklı olarak üretim maliyetleri çok yükseliyor. Dünya fiyatları ile rekabet olanağı azalıyor” dedi.

 Konut satışları araba satışlarından daha fazla

Sandıkçı “Bir ülkedeki konut satışları o ülkenin ekonomik faaliyetlerinin canlı olup olmadığının önemli bir göstergesidir. Konut satışlarındaki artışlar yükselişe geçen bir ekonominin, düşen konut satışları ise yavaşlayan bir ekonominin öncü göstergesidir . Sandıkçı konuşmasında 2016 yılında sıfır daire satışının sıfır araba satışından daha fazla olduğunu buda 2016 yılında konut satışlarının ne kadar iyi olduğunun  göstergesidir” dedi.

Irak vatandaşları 1. sırada

2016 yılında ülke uyruklarına göre en çok konut satışı 3036 adet ile ırak vatandaşlarına yapıldı. Sırası ile konut satışı yapılan ülke vatandaşları;

1) Irak                         3.036

2) Suudi Arabistan    1.886

3) Kuveyt                    1.744

4) Rusya                     1.224

5) Afganistan              1.205

Şehrimizde ise 2016 yılında yabancıya konut satış oranlarının ülkemizdeki payının 657 adet konut satışıyla %3,6 olduğunu ifade etti.

Program sonunda Genç MÜSİAD şube başkanı uğur Çarboğa tarafından hediye takdim edilerek program sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER