Fikir Sanat'ta Türk Müziği Konseri

TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Doğan Dikmen, Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi bünyesinde bu dönem açılan Müzik Akademisi programının son dersinde verdiği konserle herkesi mest etti.

Fikir Sanat'ta Türk Müziği Konseri
banner3

Serdivan Fikir Sanat Akademisi, bu dönem hayata geçirdiği ve dönemin başından beri katılımcılarından yoğun ilgi gören Müzik Akademisi kapanışını usta sanatçı Mustafa Doğan Dikmen’in konuk olduğu “Türk Müziği Konseri” ile 24 Aralık Cuma akşamı yaptı.

 

Program dâhilinde her hafta; “Meşk; Repertuvar, Üslup ve Tavır” derslerinde bilgilerini öğrencileriyle paylaşan usta sanatçı Mustafa Doğan Dikmen, Doç. Dr. Ferdi Koç’un udda ve Erhan Bayram’ın kemençede kendisine eşlik ettiği bir konser verdi.

 

Türk Müziğinin nadide eserlerinin seslendirilmesiyle gerçekleşen ücretsiz konsere vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Sanatçı, her bir eseri seslendirmeden önce güftelerini izah edip, içindeki mecazi terimlerin anlamlarını açıkladı. Ünlü bestekârlar Zeki Arif Ataergin, Saadettin Kaynak ve Alaaddin Yavaşça’nın 9 eserini okuyan Mustafa Doğan Dikmen, dinleyicilerine keyif dolu bir akşam yaşattı.

 

Program içeriğinin yanı sıra seslendirilen eserlerin de yer aldığı ve şerh edildiği kitapçıklar ise konseri izlemeye gelen misafirlere günün anısına hediye edildi.

 

Mustafa Doğan Dikmen Kimdir?

 

“MûsıkîyeDâir” ve canlı yayınlanan “Türk Klasik Müziği Dinleyici İstekleri” programını hazırlayıp sunan Dikmen, 2000 yılında kurduğu “Akis Ensemble” ile çeşitli uluslararası festivallerde Türk Müzik Kültürü ve Geleneksel İcrâsını tanıtım amaçlı konserler vermektedir. 2009 yılında Uğur Işık’ın kurduğu “AlatukaRecords” un ikinci kurucu üyesidir.  

 

TRT İstanbul Radyosu’nda Ses Sanatçısı ve Topluluk (koro) Şefi ve Program Yapımcısı, Türk Mûsıkîsi Vakfı MütevellîHey’eti Üyesi, Çocuk Vakfı’nın çeşitli eğitim Programlarında müzik danışmanı ve öğretmeni, İ.T.Ü. Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuvarı’da Türk Müziğisolfej - nazariyâtı ve repertuar-üslûp dersleri öğretim görevlisi, kurucu Üyesi olduğu “Akis Ensemble” genel sanat yönetmenliğini, “SAB” (Sigorta Acenteler Birliği) Türk Müziği Topluluğu’nun şefliğini yapmakta, “Alaturka Records”dakisanât çalışmaları ile diğer eğitim çalışmalarına ve özel konserlerine devam etmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER