banner28

Ferizli'de Mevlit Kandili Coşkuyla İdrak Edildi

Ferizli’de Mevlit Kandili kutlamaları ile birlikte, Ferizli Merkez Cami önünde ikram çeşmesi kurularak vatandaşlara salep dağıtıldı.Camilerin dolup taştığı bu mübarek gecede kılınan namazın ve ellerin semaya açılarak okunan duaların ardından, Ferizli Belediyesi tarafından hazırlatan salepler namazdan çıkan vatandaşlara ikram edildi.

Ferizli'de Mevlit Kandili Coşkuyla İdrak Edildi
banner3

Ferizli Belediyesi, Osmanlı’nın Sebil geleneğinden hareketle geliştirilen İkram Çeşmesi ile Mevlit Kandilinde binlerce kişiye salep ikram etti. Camide çıkışında ki ikramın ardından ikram çeşmesi Ferizli Belediyesi tarafından esnaflarla ve sokaktaki vatandaşlarla buluşturuldu. Vatandaşların kandili kutlanarak ikramda bulunuldu.

Ferizli Merkez Cami’de namazını kıldıktan sonra İkram çeşmesini inceleyen Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, ‘’ilçe halkı için Mevlit Kandiline özel olarak salep ikram ediyoruz, Osmanlının Sebil geleneğinden hareketle düşündüğümüz ve görüntü olarak Osmanlı çeşmesini andıran İkram Çeşmesi ile mübarek gecelerde ve Ramazanlarda bu geleneği sürdürmek istiyoruz.”Osmanlı’nın ‘Sebil ve Hayır’ geleneğini günümüze yansıtarakTürk-İslam Mimarisi örneğini andıracak şekilde tasarlanan ikram çeşmesinin Ramazan ayında da akacağını ifade eden Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, kültürümüzdeki paylaşma ve ikramın önemini vurguladı. “İkram çeşmemizle hem paylaşmanın önemini hem de geleneksel lezzetlerimizi hep birlikte hatırlayalım, hatırlatalım ve unutmayalım istedik. Bu anlamda bir adet İkram Çeşmesi’ni ilçemize kazandırdık. 3 adet musluğu bulunan ikram çeşmesinde çorba, süt, çay, kahve, ayran, limonata ve Osmanlı şerbeti gibi ikramlarda da bulunacağız. İstenildiğinde soğuk,istenildiğinde sıcak çeşitlendirmeler olarak vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz. İkram çeşmemiz ilçemize ve halkımıza hayırlı, uğurlu olsun.” Dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER