'Evcil Hayvanlarda Diş Sağlığı ve Bakımı'

Sakarya Veteriner Hekimler Odası yaptığı toplantı da ‘Evcil Hayvanlarda Diş Sağlığı ve Bakımı’na değindi.

'Evcil Hayvanlarda Diş Sağlığı ve Bakımı'
banner3

 Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; “İnsanlar için diş sağlığı ne kadar önemliyse hayvanlar içinde bir o kadar önemlidir. Veteriner diş hekimliğinde önemli olan diş sağlığını korumaktır. Bununla ilgili piyasada veteriner hekimlerin ellerinde yeterince diş macunu ,diş fırçası,anti tartar ürünler mevcuttur.İnsan diş hekimliğinde olduğu gibi bu ürünleri evde ya da bahçede beslediğimiz hayvanların diş bakımlarını düzenli olarak ürünün tarifine uygun yapmalıyız.

       Periyodik olarak diş kontrol ve bakımlarını  serbest veteriner hekimimizden talep etmeliyiz. Yapılacak olan kontrollerde tartar, çürük ya da ölmüş diş varsa veteriner hekimimiz gerekli müdahaleyi yapacaktır. İnsanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarımızda da dolgu, implant yapılmaktadır. Zamanında tedavisi ve bakımı yapılmayan dişleri kaybetmekle karşı karşıya kalabiliriz.

         İlk sindirim ağızda başlar. İyi çiğnenmeyen gıdalar mide ve bağırsakta sindirim ile ilgili sorunlara ya da çok sevdiğimiz evcil hayvanlarımızın erken yaşta kaybına sebep olabilir. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için ağız ve diş sağlığına çok önem vermeliyiz.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER